In-depth reviews
Fiat Doblo Cargo Maxi L2 1.6 Multijet 16V 120 Platform Cab Start Stop
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Not Available |
| Price | £23,761 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Length | 4577 mm |
| Width | 1789 mm |
| Height | 1845 mm |
| Minimum Kerbweight | 1325 kg |
Driver Convenience
- External temperature sensor
- Locking fuel cap
- Power steering
- Rev counter
Entertainment
- High performance loudspeakers
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Electric windows
- Green tinted glass
- Side protection rubbing strips
Interior Features
- 12v front plug in socket
- Ceiling mounted storage shelf
- Cloth upholstery
- Height adjustable steering wheel
- Partial cellophane wrap
- Passengers underseat storage tray
Packs
- Eco pack - Doblo
Passive Safety
- Driver's airbag
Security
- Additional remote key
- Remote control central locking
Technical
- ABS
- Electrical interface for conversions
- Electronic Stability Control (ESC) with traction control
- Engine start/stop system
- Heated diesel filter
- Hill holder system
- Larger payload
- Low friction oil pump
- Speed limiter
Wheels
- 16" steel wheels with efficient grip tyres
- Normal size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 79.5 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 80.5 |
General
| Badge Engine CC | 1.6 |
| Badge Power | 120 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 120 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 320 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1845 mm |
| Length | 4577 mm |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
| Wheelbase | 3105 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1789 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2510 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Minimum Kerbweight | 1325 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 1185 kg |
| Plated 2nd Axle | 1450 |
| Plated Front Axle | 1300 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
