Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1248 |
| Trim | Not Available |
| Price | £20,125 |
| Engine Power - BHP | 80 |
| Top Speed | 98 mph |
| Length | 4406 mm |
| Width | 1832 mm |
| Height | 1845 mm |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
Driver Convenience
- External temperature sensor
- Locking fuel cap
- Power steering
- Rev counter
Entertainment
- High performance loudspeakers
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Electric windows
- Green tinted glass
- Side protection rubbing strips
- Twin panelled rear doors
Interior Features
- 12v front plug in socket
- Ceiling mounted storage shelf
- Height adjustable steering wheel
- Partial cellophane wrap
- Passengers underseat storage tray
Packs
- Eco pack - Doblo
Passive Safety
- Driver's airbag
Security
- Deadlocks
- Remote control central locking
Technical
- ABS
- Electronic Stability Control (ESC) with traction control
- Engine start/stop system
- Heated diesel filter
- Hill holder system
- Low friction oil pump
- Speed limiter
Wheels
- Full width wheel trim covers
- Normal size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 69.6 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1248 |
| Compression Ratio | 16.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 5 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 82 |
General
| Badge Engine CC | 1.3 |
| Badge Power | 80 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 80 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 200 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 98 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1845 mm |
| Length | 4406 mm |
| Load Deck Height | 545 |
| Load Height | 1305 |
| Load Length | 1820 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1230 |
| Load Width | 1714 |
| Lower Rear Door Width | 1231 |
| Rear Door Height | 1250 |
| Side Load Door Height | 1175 |
| Side Load Door Width | 700 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
| Wheelbase | 2755 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1832 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2070 kg |
| Load Space Volume | 3.4 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 750 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
