In-depth reviews
Ford Explorer Electric Estate 125kW Premium 52kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 140kW Style 58kWh 5dr Auto
- 210kW Style 79kWh 5dr Auto
- 125kW Style 52kWh 5dr Auto
- 140kW Style 58kWh 5dr Auto [Comfort Pack]
- 210kW Style 79kWh 5dr Auto [Comfort Pack]
- 125kW Style 52kWh 5dr Auto [Comfort Pack]
- 140kW Style 58kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 210kW Style 79kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 125kW Style 52kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 140kW Style 58kWh 5dr Auto [Comfort/Driver Assist]
- 210kW Style 79kWh 5dr Auto [Comfort/Driver Assist]
- 125kW Style 52kWh 5dr Auto [Comfort/Driver Assist]
- 140kW Premium 58kWh 5dr Auto
- 125kW Premium 52kWh 5dr Auto
- 210kW Premium 79kWh 5dr Auto
- 250kW Premium 77kWh AWD 5dr Auto
- 210kW Premium 77kWh 5dr Auto
- 250kW Premium 79kWh AWD 5dr Auto
- 125kW Select 52kWh 5dr Auto
- 210kW Select 79kWh 5dr Auto
- 210kW Select 77kWh 5dr Auto
- 250kW Select 79kWh AWD 5dr Auto
- 140kW Premium 58kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 125kW Premium 52kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 210kW Premium 79kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 210kW Premium 77kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 250kW Premium 77kWh AWD 5dr Auto [Driver Assist]
- 250kW Premium 79kWh AWD 5dr Auto [Driver Assist]
- 125kW Select 52kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 210kW Select 79kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 210kW Select 77kWh 5dr Auto [Driver Assist Pack]
- 250kW Select 79kWh AWD 5dr Auto [Driver Assist]
- 210kW 79kWh Select Van Auto
- 250kW 77kWh Select Van AWD Auto
- 210kW 77kWh Select Van Auto
- 250kW 79kWh Select Van AWD Auto
- 210kW Collection 79kWh 5dr Auto
- 210kW Collection 79kWh 5dr Auto [Driver Assist]
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Premium [Dr Assist] |
| Price | £45,275 |
| Battery Capacity | 55 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Acceleration | 8.7 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4468 mm |
| Width | 1871 mm |
| Height | 1630 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 465 l |
| Minimum Kerbweight | 1920 kg |
Driver Convenience
- 5.3" full digital cluster screen
- Cross traffic alert
- Electric power steering
- Emergency services call system
- Hands free power liftgate
- Inductive wireless phone charging
- Intelligent adaptive cruise control with stop and go
- Lane departure warning with lane keeping aid
- Navigation system
- Selectable drive modes
- Traffic sign recognition
- Wrong way alert
Engine/Drivetrain/Suspension
- Blue oval charge network - Lifetime access
Entertainment
- 14.6" SYNC Move Touchscreen
- Premium 10 speaker Bang and Olufsen sound system
Exterior Features
- Automatic high/low beam
- Black coloured exterior mirror with Logo Puddle Lamps
- Daytime running lights
- Door mirrors with memory function
- Fixed panoramic glass sunroof
- Glare-free matrix LED headlamps
- LED 3rd brake light
- LED rear lights
- Power folding and heated door mirrors
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 12 way power driver seat with memory
- 3 seat bench in 2nd row
- 6 way manual passenger seat adjustments
- Driver seat massage function
- Dual zone electronic automatic temperature control
- Front door scuff plates
- Front headrests
- Full sensico upholstery
- Heated driver and front passenger seats
- LED ambient lighting
- Pre Conditioning battery and cabin
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
Packs
- Driver assistance pack - Explorer
Passive Safety
- 3 point rear seatbelts
- ABS
- Active braking assist
- Child locks on rear doors
- ESP
- Exit warning
- Pre collision assist inc Collision mitigation, Forward collision warning, Dynamic brake support, Automated emergency braking
Security
- Keyless entry and start
- Thatcham alarm
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 55 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 470 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7.2 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 308 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.2 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 215 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 25 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 145 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 145 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 52 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.3 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 22.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 12.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 2.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 356 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High | 274 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - High | 393 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Low | 473 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Medium | 457 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 221 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Extra High | 170 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - High | 245 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Low | 295 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Medium | 285 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 72 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.7 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Engine Power - RPM | 0 |
| Engine Torque - NM | 310 |
| Engine Torque - RPM | 0 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AERO |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1630 mm |
| Length | 4468 mm |
| Wheelbase | 2767 mm |
| Width | 1871 mm |
| Width (including mirrors) | 2063 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2490 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1455 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 465 l |
| Max. Loading Weight | 570 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1920 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026


