Skip advert
Advertisement
- 1.0 TGDi 48V MHEV SE Connect 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV SE Connect 5dr DCT
- 1.0 TGDi Advance 5dr
- 1.0 TGDi Advance 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Black Line 5dr
- 1.0 TGDi [90] Black Line 5dr DCT
- 1.0 TGDi 48V MHEV Premium 5dr
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Premium 5dr
- 1.0 TGDi Premium 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr DCT
- 1.0 TGDi 48V MHEV Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr [Tech Pack]
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr DCT [Tech Pack]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Black Line |
| Price | £24,775 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 13.3 |
| Top Speed | 107 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 131 |
| Length | 4180 mm |
| Height | 1500 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 411 l |
| Minimum Kerbweight | 1125 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Digital instrument cluster display screen
- 10.25" touchscreen + navigation
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control + speed limiter
- eCall emergency call system
- Forward Collision Avoidance Assist (FCA) - Car, Pedestrian and Cycle
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- MAP OTA updates
- PAS
- Rear parking sensors
- Rear view camera with dynamic guidelines
- Speed sign recognition
Entertainment
- Front USB Type-C connector
Exterior Features
- Black door mirrors
- Dusk sensor
- Electric folding door mirrors
- Electric front/rear windows with drivers one touch/anti-trap
- High beam assist
- Hood insulator
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof rails
Interior Features
- 3 seat rear bench
- Adjustable head restraints
- Black headlining and beltline
- Black roof lining
- Cloth seat trim
- Floor mats
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Illuminated driver/passenger vanity mirror
- Interior LED lighting
- Leather steering wheel and gear knob
- Manual air conditioning
- Multi colour ambient lighting
- Passenger seatback pockets
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3 point rear seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock braking system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger airbag deactivation switch
- Manual rear child locks
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote control central locking
Wheels
- 16" Black alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 131 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 48.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.8 |
| WLTP - MPG - High | 58.9 |
| WLTP - MPG - Low | 37.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.3 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 107 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1500 mm |
| Length | 4180 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width (including mirrors) | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1650 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1205 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 411 l |
| Max. Loading Weight | 525 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1125 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Honda Civic (Mk10, 2017-2022) review and buyer's guide

Used Honda Civic (Mk10, 2017-2022) review and buyer's guide
Used car tests
15 Apr 2026
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026


