Skip advert
Advertisement
- 1.0 TGDi 48V MHEV SE Connect 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV SE Connect 5dr DCT
- 1.0 TGDi Advance 5dr
- 1.0 TGDi Advance 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Black Line 5dr
- 1.0 TGDi [90] Black Line 5dr DCT
- 1.0 TGDi 48V MHEV Premium 5dr
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Premium 5dr
- 1.0 TGDi Premium 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr DCT
- 1.0 TGDi 48V MHEV Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr [Tech Pack]
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr DCT [Tech Pack]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Tech Line [Tech] |
| Price | £26,025 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 11.9 |
| Top Speed | 108 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| Length | 4180 mm |
| Height | 1500 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 411 l |
| Minimum Kerbweight | 1100 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Digital instrument cluster display screen
- 10.25" touchscreen + navigation
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control + speed limiter
- eCall emergency call system
- Forward Collision Avoidance Assist (FCA) - Car, Pedestrian and Cycle
- Front parking sensors
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- MAP OTA updates
- PAS
- Rear parking sensors
- Rear view camera with dynamic guidelines
- Speed sign recognition
- Wireless phone charger
Entertainment
- Bose premium sound system
- Front USB Type-C connector
- Rear USB port
- Tweeter, Ext Amp, Centre (front)
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic wipers
- Black door mirrors
- Chrome beltline
- Dusk sensor
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Electric front/rear windows with drivers one touch/anti-trap
- Electric panoramic sunroof
- High beam assist
- Hood insulator
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof rails
- Windscreen acoustic film
- Windscreen auto defog function
Interior Features
- 3 seat rear bench
- Adjustable head restraints
- Automatic air conditioning
- Black roof lining
- Centre console armrest
- Cloth seat trim
- Floor mats
- Front armrest
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Illuminated driver/passenger vanity mirror
- Interior LED lighting
- Leather steering wheel and gear knob
- Luggage board and net
- Multi colour ambient lighting
- Passenger seatback pockets
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3 point rear seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock braking system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger airbag deactivation switch
- Manual rear child locks
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Keyless entry with start/stop button
- Remote control central locking
Wheels
- 17" Silver alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.8 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 38.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 50.4 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.9 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 108 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1500 mm |
| Length | 4180 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width (including mirrors) | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1635 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1205 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 411 l |
| Max. Loading Weight | 535 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1100 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia

Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia
The Skoda Superb is one of the finest family cars money can buy. It’s our Deal of the Day for 28 May.
News
28 May 2026


