Skip advert
Advertisement
- 1.0 TGDi 48V MHEV SE Connect 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV SE Connect 5dr DCT
- 1.0 TGDi Advance 5dr
- 1.0 TGDi Advance 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Black Line 5dr
- 1.0 TGDi [90] Black Line 5dr DCT
- 1.0 TGDi 48V MHEV Premium 5dr
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Premium 5dr
- 1.0 TGDi Premium 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi Premium 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr DCT
- 1.0 TGDi 48V MHEV Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi Ultimate 5dr
- 1.0 TGDi 48V MHEV Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi [120] 48V MHEV Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi Ultimate 5dr DCT
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr [Tech Pack]
- 1.0 TGDi [90] Tech Line 5dr DCT [Tech Pack]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Advance |
| Price | £23,155 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.3 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 4180 mm |
| Height | 1500 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 411 l |
| Minimum Kerbweight | 1095 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Digital instrument cluster display screen
- 10.25" touchscreen + navigation
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control + speed limiter
- eCall emergency call system
- Forward Collision Avoidance Assist (FCA) - Car, Pedestrian and Cycle
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- MAP OTA updates
- PAS
- Rear parking sensors and rear view camera
- Speed sign recognition
Entertainment
- Front USB Type-C connector
Exterior Features
- Dusk sensor
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Electric adjustment and heated door mirrors
- Electric front/rear windows with drivers one touch/anti-trap
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights with Front LED Lightbar
- LED taillights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof rails
Interior Features
- 3 seat rear bench
- Adjustable head restraints
- Cloth seat trim
- Floor mats
- Illuminated driver/passenger vanity mirror
- Interior LED lighting
- Leather steering wheel and gear knob
- Manual air conditioning
- Multi colour ambient lighting
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3 point rear seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock braking system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger airbag deactivation switch
- Manual rear child locks
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote control central locking
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 105 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 164 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 39.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 54.3 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 16E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 76 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 67 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.3 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1500 mm |
| Length | 4180 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width (including mirrors) | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1630 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1205 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 411 l |
| Max. Loading Weight | 535 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1095 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 5.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026


