Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1497 |
| Trim | K30 |
| Price | £20,530 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 161 |
| Length | 4225 mm |
| Width | 1810 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 423 l |
| Minimum Kerbweight | 1300 kg |
Driver Convenience
- 8" AVN touchscreen DAB radio with iPod and bluetooth connectivity
- Apple car play and Android auto
- Driver attention alert system
- Electric power steering
- Electronic cruise control
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Idle stop and go system
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Outside temperature gauge
- Rear view camera
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Entertainment
- 6 speakers
- Steering wheel mounted audio controls
- USB and auxiliary socket
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic dipping rear view mirror
- Automatic headlights
- Electrically operated and heated door mirrors
- Fashion rails
- Front and rear electric windows
- Front and rear LED daytime running lights
- Front fog lights
- Halogen headlights
- Headlamp levelling
- Piano black radiator grille
- Projection headlights
- Rain sensitive windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof mounted antenna
- Tinted glass
Interior Features
- 60/40 split folding 3 rear seats in 2nd row
- Cloth/TPU leather upholstery
- Contour car mats
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable driver's seat
- Height and reach adjustable steering wheel
- ISOFIX attachment on outer rear seats
- Leather D cut steering wheel
- Leather gear knob
- Luggage cover
- Manual air conditioning
- PVC door scuffs
- Rear folding centre armrest with cup holders
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Autonomous emergency braking
- BAS (Brake Assist System)
- Drivers knee airbag
- Dual front airbags with passenger off switch
- ESP with ARP
- Front vehicle start alert
- Hill descent control
- Hill start assist
- Manual child lock in rear doors
- Safety distance alert (SDA)
- Side airbags
- Side curtain airbags
- Two stage front seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm/immobiliser
- Automatic door locking
- Keyless ignition
- Remote keyless entry
- Speed sensitive auto door locking
Wheels
- 18" 5 spoke black alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.272 |
| HC | 0.017 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.014 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 161 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 173 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 139 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 197 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 150 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1497 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 76 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 82.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 40.1 |
| WLTP - MPG - High | 46.4 |
| WLTP - MPG - Low | 32.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 43.1 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 163 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 280 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/50 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1621 mm |
| Length | 4225 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Width | 1810 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1800 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1115 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 423 l |
| Max. Loading Weight | 500 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1300 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026


