Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | 110 [6 Seat] |
| Price | £47,510 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 10.3 |
| Top Speed | 109 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 235 |
| Length | 5018 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1967 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 857 l |
| Minimum Kerbweight | 2271 kg |
Driver Convenience
- 10" touch screen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Analogue dials with 7" central TFT display
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth system
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Lane keep assist
- Less CE Device Charging
- PAS
- Pivi Pro connected navigation system with upgraded Infotainment
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive dynamics
- Electronic air suspension
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Sound system with 180W and 6 speakers
Exterior Features
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- ClearSight interior rear view mirror
- Heated windscreen
- LED Headlights
- LED tail lights
- No badges
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Signature graphic (with interior storage)
- Standard treadplates
Interior Features
- 3 individual front seats with centre jump seat and folding front centre armrest
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Loadspace cover
- Morzine headlining
- Multifunction steering wheel
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 6 x 3 point seatbelts
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Emergency braking
- ESP + traction control
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Locking wheel nuts
- Remote locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 235 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 251 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 235 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 265 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 247 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 221 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 204 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 298 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 287 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 241 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 224 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 31.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 27.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 33.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 36.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 24.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 25.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 30.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 31E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.3 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1400 |
| Top Speed | 109 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1967 mm |
| Length | 5018 mm |
| Wheelbase | 3022 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 85 |
| Gross Vehicle Weight | 3150 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1946 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 857 l |
| Max. Loading Weight | 879 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2271 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
