In-depth reviews
Mercedes-Benz CLA Electric Saloon CLA 350 260kW 4M AMG Line Executive 85kWh 4dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- CLA 200 165kW Sport 58kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW Sport 85kWh 4dr Auto
- CLA 200 165kW Sport Executive 58kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW Sport Executive 85kWh 4dr Auto
- CLA 200 165kW AMG Line Executive 58kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW AMG Line Executive 85kWh 4dr Auto
- CLA 350 260kW 4M AMG Line Executive 85kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW EQ Tech Sport Ed 85kWh 4dr Auto
- CLA 200 165kW AMG Line Premium 58kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW AMG Line Premium 85kWh 4dr Auto
- CLA 350 260kW 4M AMG Line Premium 85kWh 4dr Auto
- CLA 200 165kW AMG Line Premium+ 58kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW AMG Line Premium+ 85kWh 4dr Auto
- CLA 350 260kW 4M AMG Line Premium+ 85kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW EQ Tech AMG Line Ed 85kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW EQ AMG Line Prem Ed 85kWh 4dr Auto
- CLA 250+ 200kW EQ AMG Line Prem Ed+ 85kWh 4dr Auto
| Doors | 4 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | AMG Line Executive |
| Price | £52,380 |
| Battery Capacity | 85 |
| Engine Power - BHP | 354 |
| Acceleration | 4.9 |
| Top Speed | 130 mph |
| Length | 4731 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1469 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 405 l |
| Minimum Kerbweight | 2188 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Instrument cluster display
- 14" Centre media touchscreen display
- Acoustic presence indicator
- Active distance assist DISTRONIC with speed limit assist, restart function, route based speed adjustment and functions when route guidance is active
- Attention assist - Monitors steering behaviour and long journey fatigue
- Blind spot assist plus
- Bluetooth connection
- Car wash mode
- Digital extra MBUX smartphone integration with Android Auto and Apple CarPlay
- Direct-rack steer system
- Drive parking assist with reversing camera, front and rear parking sensors
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- Eye tracking technology
- Lamp failure indicator
- Lane keeping assist - Active steering intervention
- Manoeuvre assistant - Obstacles detection, cross traffic warning and drive away assist
- MBUX Navigation system
- Mercedes me connect including emergency call system, accident recovery, breakdown and maintenance management
- Mercedes me remote services
- Owners manual in English
- Selfie and video camera with facial recognition
- Supercomputer MB OS
- Wireless charging in the front centre console
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW AC onboard charger
- 2-speed transmission and the power electronics form the electric drivetrain (eATS) on the rear axle
- 85kW NMC battery
- CCS-2 connector (DC charging with combined charging system, compatible with AC and DC)
- Charging cable up to 22kW for wallbox and public charging station, 7m, straight
- Comfort suspension
- DC charging system with 800 V, at suitable DC charging points and under optimal conditions, it achieves a maximum power of upto 320kW
- Rear axle multi-link
Entertainment
- DAB digital radio tuner
- Mercedes Benz sound system (125 W) with 8 speakers
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- AMG body styling
- Flush-fitting door handles - Automatically retractable and extendable door handles
- Front and rear electric windows
- Headlamp assist automatic headlamp activation
- Heat insulating dark tinted glass for rear side windows and rear window
- Heated glass rear windscreen + timer control
- High level LED third brake light
- Large fixed glass panoramic sunroof
- LED high performance headlamps with integrated LED daytime running lights and adaptive highbeam assist
- LED tail lamp
- Mercedes Benz iconic grille, animated and illuminated Mercedes star
- Rain sensing windscreen wipers with two sensitivity settings
- Rear boot
- Rear fog lamp
- Rear side wing doors
- Surround lighting with animated projection of the Mercedes-benz pattern 2x
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke flat bottom nappa leather multifunction sports steering wheel with deep embossed in the grip area
- 4-way electric lumbar support
- 40:20:40 split folding rear seat backrests
- 405 litre boot volume
- Air condition air vents with surround in silver chrome
- Air conditioning - One zone THERMATIC automatic climate control with automatically controlled air distribution
- Anti-slip boot mat in black
- Automatic child seat recognition sensor
- Black roof lining
- Black velour floor mats with AMG lettering
- Centre console with 2 levels
- Fluorescent jacket
- Front sport seats with adjustable head restraints
- Fully adjustable front seats
- Heated front seats
- Luggage net on driver/front passenger seat backrest
- Manually height and reach adjustable steering column
- Mechanical front boot (Frunk) 101 litre and maximum load of 15kg
- Multi source heat pump
- Rear centre armrest with stowage
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders
- Two outer rear seat isofix and top tether child seat fixing points
Packs
- Ambient lighting pack - CLA Saloon/Shooting brake
- Interior lighting pack - CLA Saloon/Shooting brake
- Mirror pack - CLA Saloon/ Estate
- USB package plus - CLA Saloon/ Estate
Passive Safety
- Adaptive brake assist with hold function and hill start assist
- Anti lock braking system (ABS) with brake assist
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Black seat belts
- Brake pad wear warning indicator
- Childproof locks manually operated for rear doors and electrically operated for rear power windows
- Crash responsive emergency lighting
- Driver and front passenger head and sidebags
- Drivers knee airbag
- Dual stage driver and front passenger airbags
- Electric parking brake
- Electronic stability programme with acceleration skid control
- Emergency brake assist
- Emergency stop function
- ESP curve dynamic assist
- Evasive steering function
- Exit warning
- Front and rear seatbelt reminder
- Front centre airbag
- Front passenger seat occupancy sensor
- Radar-based recuperation
- Rear seatbelt status indicator in the instrument display
- Three point rear seat belts
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Alarm system with immobiliser and interior protection -Thatcham category 1
- Digital vehicle key for smartphone
- Guard 360 degree vehicle protection - Anti theft alarm system
- KEYLESS-GO starting function
- Remote central locking and crash sensor with emergency opening function
Trim
- Light carbon grain aluminium trim
Wheels
- 18" AMG 5 spoke light alloy wheels aerodynamically optimised painted in high gloss black with high sheen finish
- Summer tyres
- Tirefit tyre sealant kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 85 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 540 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 22 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 320 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 320 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 85 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 13.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 13.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 13.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 4.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 748 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 727 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 748 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 465 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 452 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 465 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 2 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 3 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 93 |
| NCAP Safety Assist % | 85 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.9 |
| Engine Power - BHP | 354 |
| Engine Torque - NM | 515 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/45 R18 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AMG 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1469 mm |
| Length | 4731 mm |
| Wheelbase | 2790 mm |
| Width | 1855 mm |
| Width (including mirrors) | 2021 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2575 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 405 l |
| Max. Loading Weight | 387 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2188 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term tests
1 May 2026
Most Popular
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026

