Skip advert
Advertisement
- GLA 180 Sport 5dr Auto
- GLA 200 Sport 5dr Auto
- GLA 200d Sport 5dr Auto
- GLA 180 Sport Executive 5dr Auto
- GLA 200 Sport Executive 5dr Auto
- GLA 200d Sport Executive 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 180 Sport Edition 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200 Sport Executive 5dr Auto
- GLA 200d Sport Executive 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 250e Exclusive Edition 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium Plus Night Ed 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium Plus Night Ed 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium Plus Night Ed 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Prem + Night Ed 5dr Auto
- GLA 250e Exclusive Edition Premium 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250e Exclusive Edition Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200 Exclusive Launch Edition 5dr Auto
- GLA 35 4Matic 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium Plus 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium Plus 5dr Auto
- GLA 45 S 4Matic+ 5dr Auto
- GLA 45 S 4Matic+ Plus 5dr Auto
- GLA 45 S 4Matic+ Plus 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1332 |
| Trim | AMG Line Executive |
| Price | £42,715 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Acceleration | 8.9 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 150 |
| Length | 4412 mm |
| Width | 1834 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 485 l |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
Driver Convenience
- 10.25 inch touchscreen central media display
- 10.25" Digital instrument cluster display screen
- Attention assist
- Blind spot assist
- Direct steering
- Driver monitoring camera
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- ECO start/stop function
- Fluid level warning indicator for fuel, oil, coolant and washer fluid
- Hard-disk navigation
- Hey Mercedes Voice activation
- Lamp failure indicator
- Lane keeping assist (LKA)
- Mercedes me connect including emergency call system, accident recovery, breakdown and maintenance management
- Mercedes me remote services
- Multi function trip computer
- Outside temperature gauge
- Owners manual and service booklet in English
- Pre-installation of private car share
- Radio aerial integrated into front and rear windshields
- Service indicator (ASSYST)
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed limit assist
- Wireless charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- Lowered comfort suspension
- Rear axle multi-link
Entertainment
- Bluetooth connectivity including audio streaming
- DAB Digital radio
- MBUX multimedia system
- Mercedes Benz sound system (100 W) with 6 speakers
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- Adaptive highbeam assist
- Aluminium roof rails
- AMG front apron with front splitter in the colour of the vehicle with chrome trim element
- AMG rear apron with visible tailpipe trim and chrome trim element
- AMG specific/dual flow exhaust pipes in chrome (non-functional)
- Automatic headlamp activation
- Beltline trim and window line trim strip in high gloss aluminium
- Black grained side sill trim with chrome inlay
- Car wash function
- Dark privacy glass from B-pillar backwards
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors with integrated LED indicators
- Exhaust system with 2 Visible tailpipe trim elements and rear apron with trim in chrome
- Heat insulating dark tinted glass
- Heated glass rear windscreen + timer control
- Interior mirror with black reading lamps and frameless
- LED high performance headlamps with integrated LED daytime running lights
- LED tail lights
- LED third brake light
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Wheel arch liners in the colour of the vehicle
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke flat bottom multifunction nappa leather steering wheel
- 4 way lumbar support
- 40:20:40 split folding rear seat backrests
- Adjustable head restraints
- Air conditioning - air vents with silver chrome surround
- Air conditioning - One zone THERMATIC automatic climate control with automatically controlled air distribution
- AMG floor mats
- Artico man-made leather/Microcut microfibre upholstery with red contrast stitching
- Auto Mercedes-Benz child seat recognition sensor
- Black roof lining
- Courtesy light in boot
- Fluorescent jacket
- Front centre armrest with stowage
- Galvanished gear shift paddles on steering wheel in silver chrome
- Heated front seats
- Illuminated glovebox
- Interior lighting - 64 colour Ambient lighting
- Luggage net on driver/front passenger seat backrest
- Manually height and reach adjustable steering column
- Single front passenger seat
- Sports pedals in brushed stainless steel with black rubber studs
- Sports seats
- Sports steering wheel
- Stowage compartment in centre console
- Stowage compartment with retractable cover
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cup holders
- Two outer rear seat isofix and top tether child seat fixing points
Packs
- Comfort seat pack - GLA Class
- Interior lighting with light and sight pack - GLA
- Keyless go comfort package - GLA
- Mirror pack - GLA Class
- Parking package with reversing camera - GLA
- USB package plus - GLA
- Winter package - GLA
Passive Safety
- 3 rear 3 point seatbelts
- ABS with Brake Assist
- Active bonnet pedestrain safety measure which detects an impact and raises bonnet by 65mm
- Active brake assist includes forward collision warning system with autonomous braking
- Adaptive brake assist with hold function and hill start assist
- Bonnet with power domes
- Brake pad wear warning indicator
- Childproof locks manually operated for rear doors and electrically operated for rear power windows
- Crash responsive emergency lighting
- Driver and passenger head and side airbags
- Drivers knee airbag
- Dual stage driver/passenger airbags
- Electronic parking brake
- ESP curve dynamic assist
- ESP with ASR
- Front and rear seatbelt reminder
- Front brake callipers with Mercedes Benz logo lettering on front
- Front brake discs internally ventilated and perforated
- Front passenger seat occupancy sensor
- Sports braking system
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
- Window airbags
Security
- Alarm system with immobiliser and interior protection -Thatcham category 1
- Guard 360 degree vehicle protection
- Remote central locking and crash sensor with emergency opening function
Trim
- Black seatbelts
- Light longitudinal grain aluminium trim
Wheels
- 19" AMG 5 twin spoke light alloy wheels aerodynamically optimised,painted in high-gloss black and with a high-sheen finish RTG
- Summer tyres
- Tirefit tyre sealant kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.223 |
| HC | 0.023 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.02 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 150 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 150 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 150 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1332 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.2 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 42.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 42.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - High | 51.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 46.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 46.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 26E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 79 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.9 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 270 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/50 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1616 mm |
| Length | 4412 mm |
| Wheelbase | 2729 mm |
| Width | 1834 mm |
| Width (including mirrors) | 2020 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 43 |
| Gross Vehicle Weight | 2070 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1420 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 485 l |
| Max. Loading Weight | 500 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
