Skip advert
Advertisement
- GLA 180 Sport 5dr Auto
- GLA 200 Sport 5dr Auto
- GLA 200d Sport 5dr Auto
- GLA 180 Sport Executive 5dr Auto
- GLA 200 Sport Executive 5dr Auto
- GLA 200d Sport Executive 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 180 Sport Edition 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200 Sport Executive 5dr Auto
- GLA 200d Sport Executive 5dr Auto
- GLA 180 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200d 4Matic AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 250 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 250e Exclusive Edition 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Executive 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium Plus Night Ed 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium Plus Night Ed 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium Plus Night Ed 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Prem + Night Ed 5dr Auto
- GLA 250e Exclusive Edition Premium 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium 5dr Auto
- GLA 250e Exclusive Edition Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200 Exclusive Launch Edition 5dr Auto
- GLA 35 4Matic 5dr Auto
- GLA 200 AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 200d AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 250e AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 220d 4Matic AMG Line Premium Plus 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium Plus 5dr Auto
- GLA 35 4Matic Premium Plus 5dr Auto
- GLA 45 S 4Matic+ 5dr Auto
- GLA 45 S 4Matic+ Plus 5dr Auto
- GLA 45 S 4Matic+ Plus 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1332 |
| Trim | Sport Edition |
| Price | £36,925 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 10 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| Length | 4412 mm |
| Width | 1834 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 485 l |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
Driver Convenience
- 10.25 inch touchscreen central media display
- 10.25" Digital instrument cluster display screen
- Attention assist
- Direct steering
- Driver monitoring camera
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- Easy-pack tailgate
- ECO start/stop function
- Fluid level warning indicator for fuel, oil, coolant and washer fluid
- Hard-disk navigation
- Hey Mercedes Voice activation
- Lamp failure indicator
- Lane keeping assist (LKA)
- Mercedes me connect including emergency call system, accident recovery, breakdown and maintenance management
- Mercedes me remote services
- Multi function trip computer
- Outside temperature gauge
- Owners manual and service booklet in English
- Pre-installation of private car share
- Radio aerial integrated into front and rear windshields
- Service indicator (ASSYST)
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed limit assist
- Steering wheel left instrument display, cruise control and limiter, Active Distance Assist DISTRONIC and right MBUX multimedia system controls
Engine/Drivetrain/Suspension
- Rear axle multi-link
Entertainment
- Bluetooth connectivity including audio streaming
- DAB Digital radio
- MBUX multimedia system
- Mercedes Benz sound system (100 W) with 6 speakers
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- Adaptive highbeam assist
- Aluminium roof rails
- Automatic headlamp activation
- Beltline trim and window line trim strip in chrome
- Body coloured door handles with chrome insert for keyless entry
- Car wash function
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors with integrated LED indicators
- Exhaust system with 2 Visible tailpipe trim elements and rear apron with trim in chrome
- Exhaust system with dual flow exhaust pipes in chrome (non-functional)
- Front apron with trim strip in grey, visible tailpipe trim elements in chrome
- Heated glass rear windscreen + timer control
- Interior mirror with black reading lamps and frameless
- LED high performance headlamps with integrated LED daytime running lights
- LED tail lights
- LED third brake light
- Radiator grille with central Mercedes star and single louvre in silver with highlights in high-gloss black
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Sideskirt cladding in grained black with chrome trim
- Simulated underguard at front and rear in chrome
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke ARTICO man-made leather multifunction sports steering wheel
- 4 way lumbar support
- 40:20:40 split folding rear seat backrests
- Air conditioning - air vents with silver chrome surround
- Air conditioning - One zone THERMATIC automatic climate control with automatically controlled air distribution
- Artico man-made leather/Fabric upholstery
- Auto Mercedes-Benz child seat recognition sensor
- Black grained gearshift paddles
- Black roof lining
- Comfort seats
- Courtesy light in boot
- Floor mats in velour
- Fluorescent jacket
- Front centre armrest with stowage
- Front head restraints
- Heated front seats
- Illuminated glovebox
- Luggage net on driver/front passenger seat backrest
- Manually height and reach adjustable steering column
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Stowage compartment in centre console
- Stowage compartment with retractable cover
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cup holders
- Two outer rear seat isofix and top tether child seat fixing points
Packs
- Comfort seat pack - GLA Class
- Interior lighting with light and sight pack - GLA
- Mirror pack - GLA Class
- Parking package with reversing camera - GLA
- USB package plus - GLA
Passive Safety
- 3 rear 3 point seatbelts
- ABS with Brake Assist
- Active bonnet pedestrain safety measure which detects an impact and raises bonnet by 65mm
- Active brake assist includes forward collision warning system with autonomous braking
- Adaptive brake assist with hold function and hill start assist
- Bonnet with power domes
- Brake pad wear warning indicator
- Childproof locks manually operated for rear doors and electrically operated for rear power windows
- Crash responsive emergency lighting
- Driver and passenger head and side airbags
- Drivers knee airbag
- Dual stage driver/passenger airbags
- Electronic parking brake
- ESP curve dynamic assist
- ESP with ASR
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger seat occupancy sensor
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
- Window airbags
Security
- Alarm system with immobiliser and interior protection -Thatcham category 1
- Guard 360 degree vehicle protection
- Keyless Go starting function
- Remote central locking and crash sensor with emergency opening function
Trim
- Black open pore linden wood trim
- Black seatbelts
Wheels
- 18" 5 twin spoke light alloy wheels aerodynamically optimised and painted in tremolite grey with a high-sheen finish R74
- Summer tyres
- Tirefit tyre sealant kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.236 |
| HC | 0.027 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.02 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 148 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1332 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.2 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 42.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 42.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 42.2 |
| WLTP - MPG - High | 51.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 46.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 46.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 79 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Engine Torque - RPM | 1660 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1616 mm |
| Length | 4412 mm |
| Wheelbase | 2729 mm |
| Width | 1834 mm |
| Width (including mirrors) | 2020 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 43 |
| Gross Vehicle Weight | 2070 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1420 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 485 l |
| Max. Loading Weight | 500 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1570 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
