Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | SE |
| Price | £22,750 |
| Battery Capacity | 1.8 |
| Engine Power - BHP | 196 |
| Acceleration | 8.7 |
| Top Speed | 104 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 115 |
| Length | 4430 mm |
| Width | 1818 mm |
| Height | 1635 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 443 l |
| Minimum Kerbweight | 1410 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- 12.3" colour touchscreen
- 3 driving modes Normal, Eco, Sport
- 3 Energy regeneration modes (1, 2, 3)
- 7" Driver display
- Adaptive cruise control with intelligent cruise assist
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Blind zone detection with lane change assist
- Bluetooth connectivity
- Driver attention alert system
- eCall emergency call system
- Forward collision warning
- Intelligent speed limit assist
- iSmartphone connectivity
- Lane keep assist with lane departure warning system
- PAS
- Rear cross traffic alert
- Rear parking camera
- Rear parking sensor
- Satellite navigation with speed limit recognition
- Traffic jam assist
- Trip computer
- Unsteady driving warning
Entertainment
- 1x USB port at rear (power only) type A
- 2x USB ports at Front (1x data and power type A, x1 power only type C) and 1x rearview mirror USB power only - type A
- 6 speaker audio system
- DAB audio
- Radio, MP3 and AUX/USB
Exterior Features
- Automatic headlamps
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour electric adjustable heated door mirrors
- Chrome side window trim
- Follow me home headlights
- Front and rear aero wiper
- Front and rear electric windows with driver's one-touch up/down
- Heated rear window
- Intelligent headlamp control
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- LED projector headlights
- LED rear lights
- Rain sensor wiper
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Silver roof rails
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split/fold
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 way manual driver seat
- Adjustable rear headrests
- Automatic air conditioning
- Boot light
- Driver's footrest
- Front adjustable cup holder
- Front centre armrest with storage
- Front grab handles
- Front headrests
- Front interior courtesy light with time delay and reading lights
- Front sun visors with driver and passenger mirrors
- Glovebox
- Illuminated switches and controls
- Internal chrome door handles
- Multifunctional steering wheel
- Rear grab handle
- Single front passenger seat
- Tilt adjustable steering column
- Two position boot floor
- Two tone cloth upholstery
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Active emergency braking with pedestrian/Bicycle detection
- Anti rolling protection
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Drivers seatbelt reminder
- Dual front airbags
- EBA
- Electric parking brake with auto hold function
- ESP
- Front and rear passenger seat belt reminder
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Fuel cut off safety device
- Hill descent control
- Hill start assist
- Rear door child safety locks
- Rear isofix x2
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system and engine immobiliser
- Automatic latching door
- Keyless entry
- Remote Central Locking with Fold-away Key
- Speed sensing door locks
Wheels
- 17" Valiant alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.8 |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Usable Battery Capacity | 0.9 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 115 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 16.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 3 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.2 |
| WLTP - MPG - High | 57.6 |
| WLTP - MPG - Low | 43.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 126.1 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 7 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 73 |
| NCAP Safety Assist % | 76 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.7 |
| Engine Power - BHP | 196 |
| Engine Power - RPM | 5462 |
| Engine Torque - NM | 465 |
| Engine Torque - RPM | 2731 |
| Top Speed | 104 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | VALIANT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1635 mm |
| Length | 4430 mm |
| Wheelbase | 2610 mm |
| Width | 1818 mm |
| Width (including mirrors) | 2087 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 41 |
| Gross Vehicle Weight | 1880 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1457 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 443 l |
| Max. Loading Weight | 470 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1410 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.51 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


