Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £44,383 |
| Engine Power - BHP | 135 |
| Top Speed | 93 mph |
| Length | 5548 mm |
| Width | 2070 mm |
| Height | 2482 mm |
| Minimum Kerbweight | 1978 kg |
Driver Convenience
- Blind Spot warning system
- Bluetooth
- Cruise control
- Front parking sensor
- Lane departure warning system
- Low fuel level warning light
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera
- Service indicator
- Trip computer
Entertainment
- 7" touchscreen
- Audio switch on steering wheel
- Aux port
- Digital radio (DAB)
- Navigator
- USB socket
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic windscreen wipers
- Blind spot mirror in sunvisor
- Daytime running lights
- Electric front windows with one touch drivers window
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- High low headlights beam
- Left side sliding door
- Side wind assist
- Step rear bumper
- Unglazed 270 degree degree rear french doors
Interior Features
- 6 x Cargo floor load mounting hooks
- Cargo load mounting hooks on C and D pillars
- Cloth upholstery
- Driver's armrest
- Drivers seat with lumbar support
- Foldable passenger bench with rotating table
- Front headrests
- Front manual air conditioning
- Height adjustable drivers seat
- Soundproof trim on bulkhead
- Steering wheel rake adjustment
- Steering wheel reach adjustment
Passive Safety
- Driver's airbag
- Passenger airbag
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Insurance approved immobiliser
- Radio frequency remote central locking
Technical
- 105 litre fuel tank
- 12v socket in dash panel
- ABS + EBD
- ESP
Wheels
- 16" steel wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 239 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 291 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 196 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 252 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 206 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 9.1 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 11.1 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 7.5 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 9.6 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 7.9 |
General
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 135 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Overall Rating - LCV | Not Recommended |
| NCAP Safety Assist % | 18 |
| Relative Height | H2 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 25000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 135 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 360 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 93 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/65 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2482 mm |
| Height (including roof rails) | 2495 mm |
| Length | 5548 mm |
| Load Length | 3083 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.6 m |
| Wheelbase | 3682 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2070 mm |
| Width (including mirrors) | 2470 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 105 |
| Gross Vehicle Weight | 3300 kg |
| Load Space Volume | 10.8 |
| Max. Roof Load | 200 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1978 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1322 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
