Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Dynamique |
| Price | £7,795 |
| Battery Capacity | 6.1 |
| Engine Power - BHP | 17 |
| Top Speed | 50 mph |
| Length | 2338 mm |
| Width | 1381 mm |
| Height | 1454 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 31 l |
| Minimum Kerbweight | 474 kg |
Driver Convenience
- Digital clock
- On board computer
- Power assist steering
Exterior Features
- Gloss black mirror cover
- Heated windscreen
- Tinted windscreen
- Wind deflector - Front
Interior Features
- 12V socket
- Anti submarining front seats
- Dark grey wrap interior
- Dashboard storage compartments
- Fabric upholstery
- Floor mats
- Height adjustable driver's seat
- Lockable glovebox
- Storage compartment behind rear seat
- Storage compartment under front seats
Passive Safety
- 3 point rear seatbelt
- 4 point front seatbelt
- Automatic parking brake
- Brake energy regeneration
- Driver airbag
- Driver's headrest
Security
- Immobiliser
- Steering column lock
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 6.1 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 240 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 3 |
| Battery Leased | Yes |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| NEDC Electricity Consumption kWh/100 km | 6.8 |
| NEDC Maximum EV Range Miles | 56 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 999999 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 17 |
| Engine Torque - NM | 57 |
| Top Speed | 50 mph |
Tyres
| Tyre Size Front | 125/80 R13 |
| Tyre Size Rear | 145/80 R13 |
| Wheel Style | DIAMOND GLOSS BLACK |
| Wheel Type | 13" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1454 mm |
| Length | 2338 mm |
| Wheelbase | 1686 mm |
| Width | 1381 mm |
| Width (including mirrors) | 1396 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 589 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 31 l |
| Max. Loading Weight | 115 kg |
| Minimum Kerbweight | 474 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 6.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
