Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | i-Dynamique |
| Price | £12,695 |
| Battery Capacity | 6.1 |
| Engine Power - BHP | 17 |
| Top Speed | 50 mph |
| Length | 2338 mm |
| Width | 1381 mm |
| Height | 1454 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 31 l |
| Minimum Kerbweight | 474 kg |
Driver Convenience
- Battery econometer
- Battery gauge
- Digital clock
- Drive and speed display
- Integrated 3m cable for 3-pin domestic socket
- Power assist steering
- Range indicator with eco score
Exterior Features
- Front and rear Chrome blue Renault logo
- Heated windscreen
- Tinted windscreen
- Wind deflector - Front
Interior Features
- 12V socket
- Anti submarining front seats
- Dashboard lockable storage compartments Right
- Dashboard storage compartments Left
- Fabric upholstery
- Floor mats
- Front headrests
- Height adjustable front seats
- Lockable storage compartment behind rear seat
- Storage compartment under front seats
Passive Safety
- 3 point rear seatbelt
- 4 point front seatbelt
- Automatic parking brake
- Brake energy regeneration
- Driver airbag
- Front and rear disc brakes
Security
- Immobiliser
- Steering column lock
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 6.1 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 210 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 3 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| NEDC Maximum EV Range Miles | 56 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 3 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 99 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 62 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 17 |
| Engine Torque - NM | 57 |
| Engine Torque - RPM | 2100 |
| Top Speed | 50 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 125/80 R13 |
| Tyre Size Rear | 145/80 R13 |
| Wheel Style | DIAMOND |
| Wheel Type | 13" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1454 mm |
| Length | 2338 mm |
| Wheelbase | 1686 mm |
| Width | 1381 mm |
| Width (including mirrors) | 1396 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 589 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 31 l |
| Max. Loading Weight | 115 kg |
| Minimum Kerbweight | 474 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 6.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
