Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Technic |
| Price | £7,595 |
| Engine Power - BHP | 17 |
| Top Speed | 50 mph |
| Length | 2337 mm |
| Height | 1461 mm |
Driver Convenience
- Digital clock
- On board computer
Exterior Features
- Gloss black mirror cover
- Heated windscreen
- Metallic paint
- Tinted windscreen
- Wind deflector - Front
Interior Features
- 12V socket
- Anti submarining front seats
- Dark grey wrap interior
- Dashboard storage compartments
- Fabric upholstery
- Floor mats
- Height adjustable driver's seat
- Lockable glovebox
- Storage compartment behind rear seat
- Storage compartment under front seats
Passive Safety
- 3 point rear seatbelt
- 4 point front seatbelt
- Automatic parking brake
- Brake energy regeneration
- Driver airbag
- Driver's headrest
- Rear passenger headrest
Security
- Immobiliser
- Steering column lock
Wheels
- 13" Gloss black alloy wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Leased | Yes |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 17 |
| Top Speed | 50 mph |
Tyres
| Tyre Size Front | 125/80 R13 |
| Tyre Size Rear | 145/80 R13 |
| Wheel Type | 13" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1461 mm |
| Length | 2337 mm |
| Wheelbase | 1684 mm |
Weight and Capacities
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 6.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
