Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Long Range LaunchEd |
| Price | £61,570 |
| Battery Capacity | 79 |
| Engine Power - BHP | 375 |
| Acceleration | 4.1 |
| Top Speed | 125 mph |
| Length | 4790 mm |
| Width | 1982 mm |
| Height | 1624 mm |
| Minimum Kerbweight | 1997 kg |
Driver Convenience
- 15.4" Touchscreen display
- 8 exterior cameras
- Acoustic seat-belt warning
- Blind spot Collision Warning (BCW)
- Blind spot monitoring
- Bluetooth hands free phone with voice control system
- Custom driver profiles
- Electric assisted front and rear doors
- Emergency call service
- Forward collision warning
- Lane departure avoidance
- Mobile App interface
- Navigation system
- New front-facing camera
- Power lift tailgate
- Reversing camera
- Software updates over WiFi
- Speed limit recognition
- Speed sensitive power steering
- Wireless phone charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- Acceleration boost
- Auto charge planning
- CCS charging connector (250Kw Max)
- Dual motor AWD wheel drive
- Second-generation hardware
- Second-generation suspension noise reduction hardware
- Type 2 connector
Entertainment
- 15 speakers and 1 Subwoofer with Immersive sound
- 4 USB C ports
- 8" second row touchscreen
- DAB Digital radio
- Mobile App remote control
- Music and media via bluetooth
- Tesla entertainment
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto headlights
- Auto high beam
- Automatic headlights and wipers
- Daytime running lights
- Electric windows with one touch open
- Hands-free power trunk opening on approach.
- Heated windshield
- Laminated safety glass on cabin windows and roof
- LED fog lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Power folding, auto dimming and heated wing mirrors
- Rain sensitive windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear view mirror auto dimming
- Rear window defroster
- Tinted safety glass with metallic infrared reflective coating across the roof
Interior Features
- 12 way power adjustable front seats with driver lumbar support
- 2 fixed rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- Air filtration system
- Aluminum detailing and premium textiles
- Auto dual-zone climate control system
- Center console with storage, 2 cup holders and armrest
- Driver and front passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Electronic fold flat seat release 40/20/40
- First row: power recline, heated and ventilated seats
- Footwell and door pocket ambient lighting
- Front head restraints
- Glovebox, lockable with illumination
- Heated steering wheel
- Interior ambient lighting
- Interior floor mats
- Map and reading lights
- Power adjustable steering wheel
- Rear centre armrest with 2 cup holders
- Second row: power two-way folding and heated seats
- Single front passenger seat
- Tinted glass roof with ultraviolet and infrared protection
- Type 2 cable
- Vegan leather upholstery
- Wrap around ambient lighting
Packs
- Tow package - Model Y
Passive Safety
- 3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS + traction control
- Automatic emergency braking system
- Collision warning
- Driver/Front Passenger airbags
- EBD + Brake Assist
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Rear door child safety locks
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Dashcam and sentry mode
- Keyless driving and keyless entry
Trim
- Power actuated first and second row air vents
Wheels
- 20" Helix 2.0 alloy wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 79 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 495 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 250 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 250 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 15.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 568 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 353 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 43D |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.1 |
| Engine Power - BHP | 375 |
| Top Speed | 125 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R20 |
| Wheel Style | HELIX 2.0 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1624 mm |
| Length | 4790 mm |
| Wheelbase | 2890 mm |
| Width | 1982 mm |
| Width (including mirrors) | 2129 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2517 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2318 l |
| Max. Loading Weight | 520 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Minimum Kerbweight | 1997 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term tests
26 May 2026
Long-term test: MINI Aceman SE Exclusive

Long-term test: MINI Aceman SE Exclusive
Long-term tests
23 May 2026
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026

