Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Feel |
| Price | £11,135 |
| Engine Power - BHP | 68 |
| Acceleration | 13 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3466 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
Driver Convenience
- 7" touch screen
- Bluetooth Telephone preparation
- Trip computer
- Variable PAS
- Warning buzzer and light for front seatbelts unfastened
Entertainment
- 4 speakers
- DAB audio
- Steering wheel mounted controls
- USB socket
Exterior Features
- Black front bumper insert
- Black grille
- Body colour door handles
- Body colour rear bumper
- Chrome grille surround
- Electric front windows
- Hinged rear windows
- LED daytime running lights
- Rear spoiler
- Rear wiper
Interior Features
- 12V Accessory socket
- 50/50 split folding rear seat
- Carpet mats
- Cloth upholstery
- Courtesy lights
- Cupholders
- Dashboard storage
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front door pockets
- Front head restraints
- Front reading lights
- Glovebox
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix rear child seat preparation
- Luggage cover
- Pollen filter
- Rear headrests
- Rear parcel shelf
- Rear storage pockets
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS + EBD + EBA
- CSC - Cornering stability control
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- EBA
- Electronic brake force distribution
- ESP
- Front lateral airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag with cut-off device
- Pyrotechnically pre-tensioned front seatbelts
- Tyre pressure monitor
Security
- Deadlocks
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Remote control central locking
- Transponder immobiliser
Trim
- Satin effect centre console
- Satin grey lower dashboard
Wheels
- 15" steel wheels
- Black wheel centre caps
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.59 |
| HC | 0.034 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.009 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13 |
| Engine Power - BHP | 68 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 96 |
| Engine Torque - RPM | 4800 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3466 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 780 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 400 kg |
| Minimum Kerbweight | 840 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


