Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1560 |
| Trim | Feel |
| Price | £31,820 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 15.9 |
| Top Speed | 90 mph |
| Length | 5306 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1890 mm |
| Minimum Kerbweight | 1605 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Coffee Break Alert
- Mirror screen with mirror link and car play
Entertainment
- 7" touch screen with DAB radio
- Aux input
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Split opening tailgate with dark tinted rear glass
- Tinted rear windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding 2nd row seats
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- Air vents to rear seats
- Child observation mirror
- Dashboard storage with cover
- Driver/passenger armrests
- Dual zone automatic air conditioning
- Folding tables on front seatbacks
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Retractable sunblinds in 2nd row
- Yumi cloth upholstery
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Tyre pressure sensor
Security
- Deadlocks
- Remote central locking
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1560 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.9 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 240 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 90 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1890 mm |
| Length | 5306 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2700 kg |
| Max. Loading Weight | 1095 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1605 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026


