Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2755 |
| Trim | Not Available |
| Price | £51,389 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 10.7 |
| Top Speed | 109 mph |
| Length | 5325 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1865 mm |
| Minimum Kerbweight | 2125 kg |
Driver Convenience
- (ACC) Adaptive cruise control switch on steering wheel
- 4.2" Multi information display
- 8" multimedia system
- Black extended surrounds on front fog lamps
- Bluetooth connectivity
- Colour multi information display
- Dynamic guide lines on reversing camera
- E-Call emergency call system
- Eco driving indicator
- Embedded navigation system with cloud connectivity
- Front and rear parking sensors
- Fuel heater
- Intelligent adaptive cruise control
- Lane departure alert with brake induced steering
- Lane departure warning system
- Lane trace assist
- Lights on warning buzzer
- Multi info,multimedia,telephone,voice recognition switches on steering wheel
- MyT connected services
- Panoramic view monitor
- Power steering
- Pre-collision system with pedestrian detection
- Reversing camera
- Road sign assist
- Smart phone integration with Android auto & Apple CarPlay
- Tachometer
- Tyre pressure warning system (TPWS)
- Variable flow control (VFC) power steering
- Washer fluid level warning
Entertainment
- 9 JBL speakers
- Digital radio (DAB)
- MP3 compatibility
- Steering wheel mounted audio controls
- USB connector
Exterior Features
- Anti jam protection on front power windows
- Auto dimming rear view mirror
- Auto Headlights
- Automatic headlamp levelling
- Automatic high beam
- Black badging
- Black bumper under run protector
- Black insert on upper front grille
- Black lower and upper front grille
- Black side bar with steps
- Black sports aero bar
- Black surround on upper front grille
- Black tailgate release handle
- Black wheel arch mouldings
- Body coloured front bumper
- C - pillar in black
- Chrome door belt moulding
- Dark grey door handles
- Dark grey door mirrors
- Dark grey insert in headlamps
- Door mirror indicators
- Electric front windows with one touch auto up & down function
- Electric heated door mirrors
- Electronic platform
- Emergency brake light assist (EBS)
- Fixed rear window
- Follow me home headlights
- Front and rear mudguards
- Front and rear power windows
- Front wiper De-icer
- Green tinted glass
- Headlight cut-off reminder
- Heated rear window
- Honeycomb black painted front grille
- LED Daytime running lights
- LED dual beam projector headlights
- LED front fog lights
- LED High mounted stop light
- LED Indicators
- LED rear brake lights
- LED rear combination lights
- LED rear lights
- Microphone on front personal light
- Mud flaps front and rear
- Power adjustable door mirrors
- Power rear side window
- Power retractable door mirrors
- Rear doors
- Rear fog lights
- Rear tailgate
- Rear window defogger system
- Rear window privacy glass
- Shark fin antenna
- Silver front under run
- Silver surround on multimedia display screen
- smoke tinted headlights
- Tailgate damper
- Trailer sway control
- Underbody protection cover
- Variable front wipers
- Variable intermittent windscreen wipers
- Windscreen shadeband
Interior Features
- 2 rear coat hooks
- 220V power socket
- 60/40 split tip-up rear bench seat
- Adjustable driver seat belt extender
- Adjustable rear headrests
- Ambient door lighting
- Assist grips in centre pillar, Front pillar and overhead
- Auto up and down function on 2nd row
- Black centre console
- Black front door assist grips
- Black upper dashboard
- Carpet covered floor
- Centre and front room light
- Centre console coolbox
- Centre console with lid, storage and armrest
- Chrome interior door handle
- Chrome surround on air conditioning buttons
- Clean air filter
- Closed upper passenger dashboard storage compartment
- Cooler in upper glove box
- Driver and passenger seatback pockets
- Dual zone automatic air conditioning
- Front bottle holders
- Front console box
- Front cup holders
- Front door pockets
- Front sports seats
- Gear shift indicator
- Heated driver and front passenger seats
- Heated front and rear seats
- Illuminated entry system
- Inner load hooks on cargo deck
- Key reminder warning
- Leather armrest
- Leather gearshift
- LED Driver and front passenger personal lights
- Locking glovebox
- Mirror on passenger sun visor
- Open tray on passenger dashboard
- Pollen filter
- Power adjustable drivers seat
- Power reclining and sliding driver seat
- Power telescopic steering wheel
- Power tilt steering wheel
- PTC and viscous heating system
- Rear armrest
- Rear assist grips
- Rear bottle holders
- Rear cup holders
- Rear door armrest
- Rear door pockets
- Rear headrests 3
- Rear passenger footwell heating
- Rear passenger room light
- Remote air conditioning system
- Seatback pockets - shopping bag hooks
- silver gear shift surround on centre console
- Silver insert on gear shift
- Single compartment glove box
- Slow opening on lower glovebox
- Suede/Leather upholstery
- Sunglasses holder
- Ticket holder on driver sun visor
- Under rear passenger bench storage
Passive Safety
- Child proof rear door locks
- Child safety door lock
- Front and rear seatbelts reminder
- Front passenger airbag detector
- Isofix child seat preparation
- Passenger airbag on/off switch
- Pre tensioners and force limiters
- Rear middle 3 point seat belt
- Red seatbelts
- Supplement restraint system (SRS) 7 airbags - driver and passenger, knee, side and curtain
Security
- Immobiliser
- Lockable tailgate
- Power door locks
- Power passenger window lock
- Remote central locking
- Smart entry and start system button
- Smartphone remote door lock
- Smartphone remote hazard lights system
Technical
- 2 12v sockets
- 4x4 rear differential lock
- 4x4 steering angle display
- Anti lock braking system (ABS)
- Auto limited slip differntial
- Brake assist
- Diesel particulate filter
- Double wishbone front suspension
- Downhill Assist Control (DAC)
- Front and rear red monotube shock absorbers
- Hill start assist
- Increased ride height
- Leaf spring rear suspension
- Load sensing proportioning system
- Pitch and bounce control
- Red brake calipers
- Red suspension springs
- Stop/start function
- Traction control
- Upgraded front and rear differentials, for enhanced torque and drivability
- Vehicle stability control
- Wider track
Trim
- Black chrome insert on centre air vents
- Black chrome side air vent surrounds
- Black insert with hydrographic effect on dashboard
- Black insert with hydrographic effect on door
- Black side air vents
- silver deco line on upper dashboard
Wheels
- 17" 6 double spoke GR sport black alloy wheels
- All terrain tyres
- Black wheel caps
- Full size steel spare wheel
- Underbody spare wheel carrier
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.031 |
| HC+NOx | 0.036 |
| Noise Level dB(A) | 71 |
| NOx | 0.034 |
| Particles | 0.0013 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 280 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 298 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 237 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 348 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 267 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 92 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2755 |
| Compression Ratio | 15.6:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 103.6 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 10.7 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 11.3 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 9 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 13.2 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 10.2 |
General
| Alternative Fuel Qualifying | No |
| Badge Engine CC | 2.8 |
| Badge Power | 204 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE WISHBONE |
| Generation Mark | 5 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR DRUMS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.7 |
| BHP | 204 |
| Engine Power RPM | 3000 |
| Engine Torque NM | 500 |
| Engine Torque RPM | 1600 |
| Top Speed | 109 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 265/65 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 6 DOUBLE SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 980 |
| Height | 1865 mm |
| Length | 5325 mm |
| Load Deck Height | 480 |
| Load Length | 1525 |
| Load Width | 1540 |
| Rear Overhang | 1255 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 13.4 |
| Wheelbase | 3085 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1855 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 6300 |
| Gross Vehicle Weight | 3130 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2125 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 1005 kg |
| Plated 2nd Axle | 1550 |
| Plated Front Axle | 1540 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet

New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet
We hit the tarmac to try out the new Jaguar GT and although the early signs are good, there's still some fine tuning to be done
Road tests
31 Mar 2026


