Skip advert
Advertisement
- 1.4 T-Jet 145 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 145 3dr
- 1.4 T-Jet 165 3dr
- 1.4 T-Jet 165 3dr [17" Alloy]
- 1.4 T-Jet 165 Pista 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Yamaha Monster 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Turismo Automatica 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Scorpioneoro 3dr
- 1.4 T-Jet 165 F595 3dr
- 1.4 T-Jet 165 F595 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr [Xenon Headlights]
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr Auto [Xenon Headlights]
- 1.4 T-Jet 180 Competizione 3dr
- 1.4 T-Jet 180 Competizione 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 180 Essesse 3dr
- 1.4 T-Jet 180 Essesse 3dr Auto
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Not Available |
| Price | £16,835 |
| Engine Power - BHP | 145 |
| Acceleration | 8 |
| Top Speed | 131 mph |
| Length | 3660 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1490 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Minimum Kerbweight | 1045 kg |
Driver Convenience
- Dualdrive PAS
- Sports button
- TFT display screen
- Trip computer
- U-connect access via mobile
Exterior Features
- Black bumper inserts
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Rear wiper
- Satin chrome exterior door handles
- Twin chrome exhaust tailpipes
Interior Features
- 12V socket
- Chrome gear knob
- Driver/front passenger seat height adjustment
- Front head restraints
- Front passenger seat memory
- Glovebox
- Height adjustable steering wheel
- Interior stowage net
- Multifunction leather steering wheel
- Rear headrests
- Sports seats
- Stainless steel sports pedals
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- ESP + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Front side airbags
- High performance brakes
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Alarm
- Central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Body colour dashboard
Wheels
- Fix and go kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 29U |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 72000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8 |
| Engine Power - BHP | 145 |
| Engine Torque - NM | 206 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 131 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 8 SPOKE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1490 mm |
| Length | 3660 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 550 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1045 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
