Skip advert
Advertisement
- 1.4 T-Jet 145 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 145 3dr
- 1.4 T-Jet 165 3dr
- 1.4 T-Jet 165 3dr [17" Alloy]
- 1.4 T-Jet 165 Pista 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Yamaha Monster 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Turismo Automatica 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Scorpioneoro 3dr
- 1.4 T-Jet 165 F595 3dr
- 1.4 T-Jet 165 F595 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr [Xenon Headlights]
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr Auto [Xenon Headlights]
- 1.4 T-Jet 180 Competizione 3dr
- 1.4 T-Jet 180 Competizione 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 180 Essesse 3dr
- 1.4 T-Jet 180 Essesse 3dr Auto
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Essesse |
| Price | £29,670 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Acceleration | 6.9 |
| Top Speed | 140 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 160 |
| Length | 3660 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1485 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
Driver Convenience
- 7" TFT instrument display with sports mode
- 7" Touchscreen radio with navigation, Bluetooth, audio streaming, USB, Aux-in and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Dualdrive PAS
- E-call
- Odometer
- Rear parking sensors
- Sports button
- Trip computer
- U-connect access via mobile
- Uconnect live service
- Wakeup screen for 7" radio
Engine/Drivetrain/Suspension
- Koni front and rear suspension with Frequency Selective Damping technology
- Mechanical limited slip differential
- Torque transfer control (TTC)
Exterior Features
- Dark tinted rear windows
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Essesse kit
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Rear wiper
- Scorpion Antenna Plug
- Third brake light
- Window integrated aerial with aluminium roof cap
Interior Features
- 12V socket
- 2 seat bench in 2nd row
- Abarth racing seat by sabelt
- Auto climate control
- Carbon gearknob
- English handbook
- Front head restraints
- Glovebox
- Height adjustable steering wheel
- High performance BMC air filter
- Interior stowage net
- Rear headrests
- Sabelt cloth upholstery
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- 240x11 mm Drilled rear brake discs
- 305x28 mm Drilled and ventilated front brake discs
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- ESP + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Alarm
- Central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Alcantara wrapped binnacle
Wheels
- Fix and go kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 160 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 161 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 160 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 40.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 39.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 47.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 28.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 28.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 41.5 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 32D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 72000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.9 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 2250 |
| Top Speed | 140 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/40 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/40 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1485 mm |
| Length | 3660 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 550 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
