Skip advert
Advertisement
- 1.4 T-Jet 145 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 145 3dr
- 1.4 T-Jet 165 3dr
- 1.4 T-Jet 165 3dr [17" Alloy]
- 1.4 T-Jet 165 Pista 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Yamaha Monster 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Turismo Automatica 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Scorpioneoro 3dr
- 1.4 T-Jet 165 F595 3dr
- 1.4 T-Jet 165 F595 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr [Xenon Headlights]
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 165 Turismo 3dr Auto [Xenon Headlights]
- 1.4 T-Jet 180 Competizione 3dr
- 1.4 T-Jet 180 Competizione 3dr Auto
- 1.4 T-Jet 180 Essesse 3dr
- 1.4 T-Jet 180 Essesse 3dr Auto
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Scorpioneoro |
| Price | £23,255 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Acceleration | 7.3 |
| Top Speed | 135 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 41.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 153 |
| Length | 3660 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1485 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
Driver Convenience
- 7" TFT instrument display with sports mode
- 7" Touchscreen radio with bluetooth, audio streaming, USB and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Dualdrive PAS
- E-call
- Garrett turbo
- Odometer
- Sports button
- Trip computer
- U-connect access via mobile
- Uconnect live service
- Wakeup screen for 7" radio
Engine/Drivetrain/Suspension
- Koni rear suspension with FSD technology (Frequency Selective Damping)
- Torque transfer control (TTC)
Entertainment
- Hifi by beats audio system
Exterior Features
- Chequered roof sticker
- Dark tinted rear windows
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Metallic paint
- Poly elliptical headlights
- Rear wiper
- Targa oro Kit
- Third brake light
- Twin exhausts with satin steel tailpipes
- Window integrated aerial with aluminium roof cap
Interior Features
- 12V socket
- 2 seat bench in 2nd row
- Auto climate control
- Driver/front passenger seat height adjustment
- English handbook
- Front head restraints
- Glovebox
- Height adjustable steering wheel
- High performance BMC air filter
- Interior stowage net
- Leather upholstery with fabric inserts and scorpion embroidery
- Leather-bound steering wheel with remote controls
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Specific floor mats
- Specific interior plaque of authenticity
Packs
- Urban pack - Abarth 595
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS
- Black brake calipers
- Drilled and ventilated front brake discs
- Drilled rear brake discs
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Alarm
- Central locking
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 17" Formula gold alloy wheels
- Fix and go kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 153 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 153 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 41.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 41.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 40.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 29.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 29.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 45.6 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 28D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 72000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.3 |
| Engine Power - BHP | 165 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Engine Torque - RPM | 2250 |
| Top Speed | 135 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/40 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/40 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1485 mm |
| Length | 3660 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1440 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 550 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
