Skip advert
Advertisement
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto
- 1.2 Turbo 145 Ibrida 5dr Auto
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Premium pack]
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Technology pack]
- 1.2 Turbo 145 Ibrida Ti 5dr Auto
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Technology/Premium]
- 1.2 Turbo Ibrida Intensa 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Turbo 145 Ibrida Sport Speciale 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Technology pack]
- 115kW Elettrica Speciale 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Premium pack]
- 115kW Elettrica Ti 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica Speciale 54kWh 5dr Auto [Tech]
- 115kW Elettrica Ti 54kWh 5dr Auto [Tech pack]
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Tech/Premium]
- 115kW Elettrica Intensa 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica Sport Speciale 54kWh 5dr Auto
- 207kW Elettrica Veloce 54kWh 5dr Auto [Tech pack]
- 207kW Elettrica Veloce 54kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Ibrida Intensa |
| Price | £33,195 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 8.9 |
| Top Speed | 128 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 110 |
| Length | 4173 mm |
| Width | 1781 mm |
| Height | 1539 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 415 l |
| Minimum Kerbweight | 1230 kg |
Driver Convenience
- 10.25" colour TFT reconfigurable instrument cluster
- Alfa connect box and services
- Apple car play/Android Auto
- Drive mode selector
- Driver attention alert
- e-Call (emergency call)
- Lane keep assist
- PAS
- Quick guide in english
- Trip computer
Entertainment
- 10.25" Touchscreen radio with navigation with wireless smartphone mirroring
- DAB radio
- Front USB connection
Exterior Features
- Auto high beam
- Automatic headlights
- Body colour door handles
- Body colour progresso scudetto
- Electrochromic auto dimming frameless interior rear view mirror
- Front and rear power windows with auto up/down
- Gloss black mirror cover
- Glossy black body kit with light gold inserts
- LED 3rd brake light
- LED Day time running light
- LED rear lights
- Rain sensing wipers
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 6 way manually adjustable passenger seat
- 60/40 split folding rear seat
- Aluminium sport pedals
- Ambient lighting in air vents, instrument cluster and central tunnel
- Automatic climate control
- Front and rear dome lamp
- Front head restraints
- Front seat back pockets
- Isofix child seat
- Reconfigurable cargo floor
- Single front passenger seat
Packs
- Premium pack - Junior Intensa
- Technology pack - Junior Intensa
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- ABS
- Autonomous emergency braking
- Driver and front passenger airbags
- Electric parking brake with autohold
- ESP
- Front airbag deactivation on passenger side
- Front seatbelt reminder
- Front side airbags
- Hill descent control
- Manual rear child locks
- Rear seatbelt reminder
- Traction control
Security
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Vehicle anti-theft volummetric alarm
Wheels
- 18" Fori diamond cut two tone light gold alloy wheels
- Fix and go
- Fix and go predisposition
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 110 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 110 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 109 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 58.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 26E |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.9 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Top Speed | 128 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | FORI DIAMOND CUT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1539 mm |
| Length | 4173 mm |
| Wheelbase | 2557 mm |
| Width | 1781 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1715 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1280 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 415 l |
| Max. Loading Weight | 485 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Minimum Kerbweight | 1230 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


