In-depth reviews
Alfa Romeo Junior Electric Hatchback 115kW Elettrica Sport Speciale 54kWh 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto
- 1.2 Turbo 145 Ibrida 5dr Auto
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Premium pack]
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Technology pack]
- 1.2 Turbo 145 Ibrida Ti 5dr Auto
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Technology/Premium]
- 1.2 Turbo Ibrida Intensa 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Turbo 145 Ibrida Sport Speciale 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Technology pack]
- 115kW Elettrica Speciale 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Premium pack]
- 115kW Elettrica Ti 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica Speciale 54kWh 5dr Auto [Tech]
- 115kW Elettrica Ti 54kWh 5dr Auto [Tech pack]
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Tech/Premium]
- 115kW Elettrica Intensa 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica Sport Speciale 54kWh 5dr Auto
- 207kW Elettrica Veloce 54kWh 5dr Auto [Tech pack]
- 207kW Elettrica Veloce 54kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Elettrica Sport Spl |
| Price | £39,090 |
| Battery Capacity | 54 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 93 mph |
| Length | 4173 mm |
| Width | 1781 mm |
| Height | 1532 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Minimum Kerbweight | 1470 kg |
Driver Convenience
- 10.25" colour TFT reconfigurable instrument cluster
- Apple car play/Android Auto
- Connectivity Services (Europe)
- Drive mode selector
- e-Call (emergency call)
- Odometer (Miles)
- PAS
- Quick guide in english
- Trip computer
- Warranty Booklet - UK
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11kW on board charger
- Battery default
- Engine park lock
- Ev/Phev Electrically Driven Temperature Control
- Ev/Phev Fast charging
- Ev/Phev Quick charging
- EV/Phev Second Life Ready Battery
- Ev/Phev Smart Charging
- Ev/Phev Smart Charging Port
- EV/PHEV Vehicle to Grid/Home
- L2-AGM 12V battery
- Three phase Mode 3 charging cable
Entertainment
- DAB radio
- Front USB connection
Exterior Features
- Auto high beam
- Automatic headlights
- Body colour door handles
- Front and rear power windows with express up/down
- Gloss black mirror cover
- LED 3rd brake light
- LED Day time running light
- LED rear lights
- Matt diabolik black painted bodykit with silver side skirt insert and rear skid plate liner
- Privacy glass
- Rain sensing wipers
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Sport Speciale badge on fender
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 40/60 foldable 2nd row seats (Fix & fold)
- 6 way heated power driver seat + 6 way heated manual adjustment passenger seat
- Alcantara dashboard insert and tunnel wrapping with painted laser grain fascia
- Alcantara trimmed front central armrest
- Alcantara upholstery
- Alcantara with stitchings door panel wrapping with painted + laser grain C shape insert
- Alfa Romeo logo embroidered on the headrests
- Aluminium pedals and door sills
- Ambient light RGB in side air vents, cannocchiale cluster and central tunnel
- Automatic single zone air conditioning
- BEV interior vibe sound
- Bright accent stitching and logo on dashboard fascia
- Cargo Flex Kit
- Front and rear touch activated LED dome lamps
- Front head restraints
- Front seat back pockets
- Heat pump
- Isofix child seat
- Leather/alcantara steering wheel with ice stichings
- Perfo matt diabolik black scudetto
- Single front passenger seat
- Two lateral and one central rear headrests
- Velour floor mats
Packs
- Tech Pack - Junior Sport Speciale/Veloce
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- ABS
- Automatic emergency braking with vulnerable road user recognition - Pedestrian/cyclist
- Child locks on rear doors
- Driver and front passenger airbags
- Electric parking brake with autohold
- ESP
- Front airbag deactivation on passenger side
- Front seatbelt reminder
- Front side airbags
- Hill descent control
- Rear seatbelt reminder
- Traction control
Security
- Anti-theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless engine start
- Remote central locking
- Vehicle anti-theft volummetric alarm
Wheels
- 18" Fori matte grey alloy wheels
- Fix and go kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 54 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1585 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 495 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 345 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 20-100 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 51 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 15.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 15.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 15 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 582 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 592 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 398 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 410 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 362 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 368 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 247 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 255 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Engine Torque - NM | 260 |
| Top Speed | 93 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | FORI |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1532 mm |
| Length | 4173 mm |
| Wheelbase | 2562 mm |
| Width | 1781 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1965 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1265 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Max. Loading Weight | 495 kg |
| Minimum Kerbweight | 1470 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


