In-depth reviews
Alfa Romeo Junior Electric Hatchback 115kW Elettrica Intensa 54kWh 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto
- 1.2 Turbo 145 Ibrida 5dr Auto
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Premium pack]
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Technology pack]
- 1.2 Turbo 145 Ibrida Ti 5dr Auto
- 1.2 Turbo Ibrida 5dr Auto [Technology/Premium]
- 1.2 Turbo Ibrida Intensa 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto
- 1.2 Turbo 145 Ibrida Sport Speciale 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Technology pack]
- 115kW Elettrica Speciale 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Premium pack]
- 115kW Elettrica Ti 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica Speciale 54kWh 5dr Auto [Tech]
- 115kW Elettrica Ti 54kWh 5dr Auto [Tech pack]
- 115kW Elettrica 54kWh 5dr Auto [Tech/Premium]
- 115kW Elettrica Intensa 54kWh 5dr Auto
- 115kW Elettrica Sport Speciale 54kWh 5dr Auto
- 207kW Elettrica Veloce 54kWh 5dr Auto [Tech pack]
- 207kW Elettrica Veloce 54kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Elettrica Intensa |
| Price | £38,895 |
| Battery Capacity | 54 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 93 mph |
| Length | 4173 mm |
| Width | 1781 mm |
| Height | 1532 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Minimum Kerbweight | 1470 kg |
Driver Convenience
- 10.25" colour TFT reconfigurable instrument cluster
- Alfa connect box and services
- Apple car play/Android Auto
- Drive mode selector
- Driver attention alert
- e-Call (emergency call)
- Lane keep assist
- PAS
- Quick guide in english
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11kW on board charger
- Ev/Phev Electrically Driven Temperature Control
- Ev/Phev Fast charging
- Ev/Phev Quick charging
- EV/Phev Second Life Ready Battery
- Ev/Phev Smart Charging
- Ev/Phev Smart Charging Port
- EV/PHEV Vehicle to Grid/Home
- Mode 3 charging cable
Entertainment
- 10.25" Touchscreen radio with navigation with wireless smartphone mirroring
- DAB radio
- Front USB connection
Exterior Features
- Auto high beam
- Automatic headlights
- Body colour door handles
- Body colour progresso scudetto
- Electrochromic auto dimming frameless interior rear view mirror
- Front and rear power windows with auto up/down
- Gloss black mirror cover
- Glossy black body kit with light gold inserts
- LED 3rd brake light
- LED Day time running light
- LED rear lights
- Rain sensing wipers
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 6 way manually adjustable passenger seat
- 60/40 split folding rear seat
- Aluminium sport pedals
- Ambient lighting in air vents, instrument cluster and central tunnel
- Automatic climate control
- Front and rear dome lamp
- Front head restraints
- Front seat back pockets
- Heat pump
- Isofix child seat
- Reconfigurable cargo floor
- Single front passenger seat
Packs
- Premium pack - Junior Intensa
- Technology pack - Junior Intensa
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- ABS
- Autonomous emergency braking
- Driver and front passenger airbags
- Electric parking brake with autohold
- ESP
- Front airbag deactivation on passenger side
- Front seatbelt reminder
- Front side airbags
- Hill descent control
- Manual rear child locks
- Rear seatbelt reminder
- Traction control
Security
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Vehicle anti-theft volummetric alarm
Wheels
- 18" Fori diamond cut two tone light gold alloy wheels
- Fix and go
- Fix and go predisposition
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 54 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1585 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 495 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 345 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 20-100 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 51 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 15.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 15 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 582 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 592 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 398 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 410 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 362 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 368 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 247 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 255 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 26E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Engine Torque - NM | 260 |
| Top Speed | 93 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | FORI DIAMOND CUT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1532 mm |
| Length | 4173 mm |
| Wheelbase | 2562 mm |
| Width | 1781 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1965 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1265 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Max. Loading Weight | 495 kg |
| Minimum Kerbweight | 1470 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


