Skip advert
Advertisement
- 238kW eDrive40 87kWh 5dr Auto
- 345kW xDrive50 113kWh 5dr Auto
- 238kW eDrive40 87kWh 5dr Auto [22kW]
- 238kW eDrive40 87kWh 5dr Auto [Tech plus]
- 345kW xDrive50 113kWh 5dr Auto [Tech plus]
- 238kW eDrive40 87kWh 5dr Auto [Tech plus/22kW]
- 238kW eDrive40 M Sport 87kWh 5dr Auto
- 345kW xDrive50 M Sport 113kWh 5dr Auto
- 210kW M Sport 80kWh 5dr Auto
- 238kW eDrive40 M Sport 87kWh 5dr Auto [22kW]
- 238kW eDrive40 M Sport Pro 87kWh 5dr Auto
- 345kW xDrive50 M Sport Pro 113kWh 5dr Auto
- 210kW M Sport Pro 80kWh 5dr Auto
- 238kW eDrive40 M Sport 87kWh 5dr Auto [Tech plus]
- 345kW xDrive50 M Sport 113kWh 5dr Auto [Tech plus]
- 238kW eDrive40 M Sport Pro 87kWh 5dr Auto [22kW]
- 238kW eDrive40 M Sport 87kWh 5dr Auto [Tech+/22kW]
- 345kW xDrive50 M Sport 113kWh 5dr Auto Tech+/22kW
- 238kW eDrive40 M Sport Pro 87kWh 5dr Auto [Tech+]
- 345kW xDrive50 M Sport Pro 113kWh 5dr Auto [Tech+]
- 345kW xDrive50 113kWh 5dr Auto [22kW]
- 238kW eDr40 M Sport Pro 87kWh 5dr Auto Tech+/22kW
- 345kW xDrive50 113kWh 5dr Auto [Tech plus/22kW]
- 345kW xDrive50 M Sport 113kWh 5dr Auto [22kW]
- 345kW xDrive50 M Sport Pro 113kWh 5dr Auto [22kW]
- 345kW xDr50 M Sport Pro 113kWh 5dr Auto Tech+/22kW
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | M Sport Pro |
| Price | £57,830 |
| Engine Power - BHP | 324 |
| Acceleration | 5.9 |
| Top Speed | 124 mph |
| Length | 4782 mm |
| Width | 1895 mm |
| Height | 1635 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 520 l |
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 495 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 21 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 305 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 305 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 82.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 14.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.3 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 636 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 395 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40E |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.9 |
| Engine Power - BHP | 324 |
| Engine Torque - NM | 500 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DOUBLE SPOKE STYLE 1048M |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1635 mm |
| Length | 4782 mm |
| Wheelbase | 2897 mm |
| Width | 1895 mm |
| Width (including mirrors) | 2093 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1750 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 520 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.1 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: BMW X3 30e xDrive M Sport

Long-term test: BMW X3 30e xDrive M Sport
Long-term tests
27 Apr 2026
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026


