Skip advert
Advertisement
- 140kW Origin 58kWh 5dr Auto [IDP]
- 140kW Origin 58kWh 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 140kW V1 58kWh 5dr Auto [IDP]
- 210kW V1 77kWh 5dr Auto [IDP]
- 140kW V1 58kWh 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 210kW V1 77kWh 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 140kW V2 58kWh 5dr Auto [IDP]
- 210kW V2 77kWh 5dr Auto [IDP]
- 140kW V2 58kWh 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 210kW V2 77kWh 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 210kW V1 77kWh 5dr Auto
- 210kW V1 77kWh 5dr Auto [Winter Pack]
- 210kW V2 77kWh 5dr Auto
- 250kW VZ1 77kWh AWD 5dr Auto [IDP]
- 210kW V2 77kWh 5dr Auto [Winter Pack]
- 250kW VZ1 77kWh AWD 5dr Auto
- 250kW VZ1 77kWh AWD 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 250kW VZ1 77kWh AWD 5dr Auto [Winter Pack]
- 250kW VZ2 77kWh AWD 5dr Auto [IDP]
- 250kW VZ2 77kWh AWD 5dr Auto
- 250kW VZ2 77kWh AWD 5dr Auto [IDP+Winter Pack]
- 250kW VZ2 77kWh AWD 5dr Auto [Winter Pack]
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | VZ1 [IDP+Winter] |
| Price | £56,845 |
| Battery Capacity | 82 |
| Engine Power - BHP | 340 |
| Acceleration | 5.5 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 4644 mm |
| Width | 1861 mm |
| Height | 1597 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Minimum Kerbweight | 2188 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Digital Cockpit with 15" central display infotainment system
- Augmented reality head up display
- Bluetooth
- Car 2X function
- CUPRA Connect with Safety and Service, Remote Access and Online Infotainment
- Drive Profile Selection (Range, Comfort, Performance, CUPRA, Individual)
- Dynamic road sign display
- Dynamic steering
- Electric tailgate with virtual pedal
- Emergency assist
- Emergency call service
- Emergency steering support with turn assist
- Exit warning and assist
- Forward collision warning with braking reaction to vehicles and pedestrians and cyclists
- Front and rear parking sensors
- Front cross traffic assist
- Intelligent park assist
- Intelligent voice control powered by ChatGPT
- Lane assist
- Level 2 autonomous driving
- Level 2 autonomous parking
- Mobile digital key
- Navigation system with media and CUPRA Connect with online services
- PAS
- Predictive adaptive cruise control with speed limiter
- Rear traffic alert
- Rear view camera
- Remote park assist
- Side assist
- Top view camera
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Trained park assist
- Travel assist
- Vehicle control in a medical emergency
- Wireless charger
- Wireless full link smartphone integration
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC charging capacity
- 135kW DC charging capacity
- Bidirectional charge (CC/AC) vehicle to home and vehicle to load
- Charging cable mode 3, type 2/3, 32 A
- Dynamic chassis control Sport
- Front and rear stabilizer bars
- Gear ratio 9953 and 7915
- Shock absorption in front
- Sports rear shock absorption
Entertainment
- AM/FM and DAB radio
- CUPRA interior sound
- External USB type C data sockets and charging sockets with increased charging performance
- Sennheiser premium audio (12 speakers)
Exterior Features
- Auto dimming interior rear view mirror
- Dark tinted windows
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Exterior mirrors with memory function
- Fixed panoramic sunroof
- Front and rear electric windows
- Front and rear illuminated CUPRA logos
- Front light assist
- Heat-reflecting windshield
- High beam assist
- Illuminated door handles
- LED daytime running lights
- LED third brake light
- Matrix LED headlights with Matrix Beam and signature
- Rain and light sensors
- Rear 3D lights with ceremony
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Side and rear windows with heat-insulating glazing
- Tow hook preparation
- Transport protection film
- Welcome light with logo projector in door mirrors
Interior Features
- 12 way electrical adjustment and memory function for driver and front passenger
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 zone Climatronic air conditioning
- Aluminium pedals
- Ambient lighting "Immersive"
- Centre console with armrest
- Double floor in boot
- Electric air vents
- Front + rear carpet mats
- Front and rear head restraints
- Front bucket seats
- Front passenger seat ISOFIX
- Heated front seats
- Heated leather wrapped multi function steering wheel with satellite buttons
- Illuminated door mouldings
- ISOFIX points in outer rear seats with top tether anchorage points
- Microfiber upholstery
- One pedal driving function
- Rear armrest
- Single front passenger seat
- Sun visors with illuminated vanity mirrors
Packs
- Winter package - Tavascan
Passive Safety
- 3 point seatbelts in front with pretensioner/lap belt pretensioner and height adjustment
- ABS
- Active bonnet
- Attention and drowsiness assist
- Child locks on rear doors
- Driver and front passenger airbags with front passenger airbag deactivation, side airbag in front with curtain airbag and front interaction airbag
- ESC (Electronic Stability Control)
- Extended safety system (proactive passenger protection system, basic, front and rear)
- Pre crash system
- Rollover assist
- Two tone horn
- Tyre pressure monitoring system
- Visual and acoustic seat belt reminder
Security
- Anti theft alarm system with interior monitoring, backup horn and towing protection
- Keyless locking and starting system keyless advanced with safelock
Wheels
- 21" Katla machined alloy wheels with copper inserts and 255/40 R21 performance tyres
- Anti-theft wheel bolts protection
- Self sealing tyres
- Tool kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 82 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 480 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 29 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 135 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 135 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 77 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 19.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 16.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 519 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 451 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 533 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 322.5 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 280.2 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 331.2 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.5 |
| Engine Power - BHP | 340 |
| Engine Power - RPM | 3650 |
| Engine Torque - NM | 545 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R21 |
| Tyre Size Spare | SELF-SEALING TYRES |
| Wheel Style | KATLA |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1597 mm |
| Length | 4644 mm |
| Wheelbase | 2766 mm |
| Width | 1861 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2780 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 540 l |
| Max. Loading Weight | 592 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2188 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026


