Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2996 |
| Trim | SE 110 |
| Price | £64,270 |
| Engine Power - BHP | 249 |
| Acceleration | 8.3 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 33.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 224 |
| Length | 5018 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1972 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 786 l |
| Minimum Kerbweight | 2361 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Assisted tailgate with soft close
- Blind spot assist
- Bluetooth system
- Brake pad wear indicator
- Clear exit monitor
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Push button start
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- 8 speed automatic transmission
- All wheel drive system
- Twin speed transfer box
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Pivi pro connected
Exterior Features
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- Centre high mounted stop light
- Electric heated/power fold door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti-trap
- Follow me home lighting
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen
- LED tail lights
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Side hinged tailgate
- Trailer stability assist
Interior Features
- 12V power socket in loadspace
- 3 seat bench in 2nd row
- Alpine lights
- Configurable cabin lighting
- Durable rubber cabin flooring
- Durable rubber loadspace flooring
- Footwell lights
- Front passenger isofix child seat attachment
- Loadspace cover
- Loadspace Hook
- Multifunction steering wheel
- Overhead stowage for sunglasses
- Premium cabin lighting
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Rear reading lights
- Single front passenger seat
- Standard seat configuration
- Storage glovebox
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS
- Brake hold function
- Cornering brake control (CBC)
- Customer configurable autolock
- DSC - Dynamic Stability Control
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake (EPB)
- Emergency brake assist
- Emergency braking
- ESP + traction control
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- HDC - Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Power operated child locks
- Remote for (e-Call,Optimised assistance call,InControl app,Climate,beep and flash and door)
- RSC - Roll stability control
- Seat belt reminder
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 224 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 239 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 220 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2996 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 33.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 31.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 33.6 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.3 |
| Engine Power - BHP | 249 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 570 |
| Engine Torque - RPM | 1250 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/60 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/60 R20 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPOKE STYLE 5094 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1972 mm |
| Length | 5018 mm |
| Wheelbase | 3022 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 89 |
| Gross Vehicle Weight | 3200 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1875 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 786 l |
| Max. Loading Weight | 839 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2361 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Mazda CX-80 Homura Plus

Long-term test: Mazda CX-80 Homura Plus
Long-term tests
7 May 2026
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026

