Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Engage |
| Price | £34,990 |
| Battery Capacity | 63 |
| Engine Power - BHP | 217 |
| Acceleration | 7.5 |
| Top Speed | 100 mph |
| Length | 4595 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1660 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 466 l |
| Minimum Kerbweight | 1907 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Full TFT screen
- 12.3" navigation system screen
- Adjustable speed limiter
- Amazon alexa Integration
- Blind spot intervention
- Bluetooth audio streaming with handsfree system
- Drive modes select (Eco, normal and sport)
- Emergency call service
- Event data recorder
- Front and rear parking sensors
- Intelligent Cruise control (ICC)
- Intelligent driver alert system
- Intelligent speed limit assist
- Lane departure prevention
- Manual tailgate
- PAS
- Predictive forward collision warning
- Rear cross traffic alert
- Rear view parking assist camera
- Telematics - remote services, notifications and connectivity services
- Traffic sign recognition
- Virtual personal assistant and firmware over the air capability
- Wireless Apple CarPlay and wired Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- 63kWh Usable Battery Capacity
- 6m EVSE 3-pin cable
- 6m Type 2 cable
- 7.4 kW onboard charger
- Front wheel drive
- Liquid cooling and heating
- Manual battery preconditioning
- Max DC charging power: up to 130kW
- Single motor
Entertainment
- Audio system
- DAB audio
- Front and rear USB connections (Type-A and Type-C)
Exterior Features
- Automatic LED headlights
- Follow me home headlights
- Frameless rear view mirror
- Heated and auto folding door mirrors
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED rear fog lights
- LED rear lights
- One touch front and rear electric windows with remote opening and closing
- Rain sensing wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Satin chrome window surround
- Shark fin antenna
- Tinted rear glass
- Variable front intermittent wipers
Interior Features
- 12V socket in front
- 3 rear head restraints
- 3 seat bench in 2nd row
- 6 way manually adjustable front seats
- 60/40 split folding rear seat
- Automatic dual zone climate control
- Fabric upholstery
- Front head restraints
- Heat pump
- ISOFIX on front passenger and rear outer seats
- LED ambient lighting
- Luggage board system
- Rear air vents
- Rear armrest
- Seat back pockets
- Single front passenger seat
- Super smooth leather steering wheel
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- Auto hold function
- Child locks on rear doors
- Curtain and front side, far side airbags
- Driver and passenger airbags
- Electrically driven intelligent braking system
- Electronic parking brake
- Front ventilated brake discs
- Intelligent front emergency braking with pedestrian, cyclist recognition and junction assist
- Intelligent rear emergency braking with pedestrian recognition
- Rear ventilated brake discs
- Seatbelt pre-tensioners
Security
- Alarm
- Alcohol interlock connection ready
- Intelligent key and start push button with easy access
Wheels
- 19" alloy wheels with aero covers
- Tyre inflation kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 75 |
| Battery Capacity in kWh | 63 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 600 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 130 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 130 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 63 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.5 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 404 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 251 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 31A |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.5 |
| Engine Power - BHP | 217 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Top Speed | 100 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/55 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1660 mm |
| Length | 4595 mm |
| Wheelbase | 2775 mm |
| Width | 1850 mm |
| Width (including mirrors) | 2172 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Up) | 466 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1907 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026


