Skip advert
Advertisement
- 191kW Pallas 74kWh 5dr Auto
- 206kW Pallas 97kWh High Range 5dr Auto
- 191kW Pallas 74kWh 5dr Auto [NI]
- 206kW Pallas 97kWh High Range 5dr Auto [NI]
- 191kW Etoile 74kWh 5dr Auto
- 206kW Etoile 97kWh High Range 5dr Auto
- 276kW Etoile 97kWh High Range 5dr Auto AWD
- 191kW Etoile 74kWh 5dr Auto [NI]
- 206kW Etoile 97kWh High Range 5dr Auto [NI]
- 276kW Etoile 97kWh High Range 5dr Auto AWD [NI]
- 206kW Jules Verne 97kWh High Range 5dr Auto
- 276kW Jules Verne 97kWh High Range 5dr Auto AWD
- 206kW Jules Verne 97kWh High Range 5dr Auto [NI]
- 276kW Jules Verne 97kWh High Range 5dr Auto AWD NI
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Jules Verne {NI] |
| Price | £65,370 |
| Battery Capacity | 97.2 |
| Engine Power - BHP | 280 |
| Acceleration | 7.8 |
| Top Speed | 118 mph |
| Length | 4820 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1580 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 621 l |
| Minimum Kerbweight | 2180 kg |
Driver Convenience
- 16 inch HD capacitive touchscreen
- 360 Vision - Front and rear parking sensor with front and rear camera
- DS Connect Box emergency and assistance system
- DS drive assist 2.0 includes semi automatic lane change, anticipated speed adaptation, predictive adaptive cruise control
- DS Extended head up display
- DS Iris system - 3D connected navigation, wireless Android Auto and Apple CarPlay
- DS Night vision
- Emergency call service
- Motorised tailgate with hands free access
- Over the air updates
- PAS
- SOS and assistance
- Wireless charging for smartphone with ventilation
Engine/Drivetrain/Suspension
- DS Active scan suspension
- Mode 3 charging cable
Entertainment
- 4 Backlit USB-C plugs
- DAB Digital radio
- Electra 3D by Focal - Hifi system
Exterior Features
- 3D LED rear lights with scale effects and DS lightblade
- Aluminium front door sills
- Automatic headlights
- Automatic windscreen wipers
- Dark tinted rear windows
- Digital rear view mirror
- DS Luminascreen - Front grille
- DS pixel vision
- Electrically folding door mirrors with DS LED spotlights
- Front and rear acoustic laminated windows
- Heated windscreen
- Jules Verne monogram
- Laminated panoramic glass roof with acoustic and thermal protection
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- No8 monogram with diamond
- Rain sensor
- Rear side wing doors
Interior Features
- 12V socket in boot
- 12V socket in centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- Aluminium pedals
- Automatic bizone air conditioning
- Clean cabin with air quality system
- DS canvas steering wheel
- Electric fully powered front seats
- Front and rear headrests
- Front/rear floor mats
- Heat pump
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Lounge seats with DS neck warmer
- Nappa leather/Alcantara upholstery
- One pedal mode
- PolyAmbient interior lighting
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Child safety lock
- Driver, front passenger, front lateral and curtain airbags
- Electric parking brake
- ESP
- Hill start assist
- Regenerative braking controlled via steering wheel paddle
- Tyre pressure monitoring system
Security
- ADML PROXIMITY - Keyless entry and start
- Alarm system
- Anti theft wheel bolts
Trim
- Engine-turned aluminium dashboard and front door panels
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 97.2 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 528 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 20-80 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7.5 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 20-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 160 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 160 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 97.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 12.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 690 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 602 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 758 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 429 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 374 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 471 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 76 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 65 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.8 |
| Engine Power - BHP | 280 |
| Engine Torque - NM | 345 |
| Top Speed | 118 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 255/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | CASSIOPEIA |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1580 mm |
| Length | 4820 mm |
| Width | 1900 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2700 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1553 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 621 l |
| Max. Loading Weight | 520 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2180 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
