Skip advert
Advertisement
- 1.4 Pop Star 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Pop Star 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Mirror 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 Lounge 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Lounge 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr
- 1.4 Urban 5dr
- 1.4 S Design 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr [Start Stop]
- 1.4 Pop 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Cross 5dr
- 1.4 Cross 5dr
- 1.4 Pop 5dr [Pop Pack]
- 1.4 City Cross 5dr
- 1.4 Connect 5dr
- 1.4 Hey Google 5dr
- 1.4 Sport 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Pop Star |
| Price | £16,195 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 12.8 |
| Top Speed | 111 mph |
| Length | 4242 mm |
| Width | 1784 mm |
| Height | 1658 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Minimum Kerbweight | 1245 kg |
Driver Convenience
- Cruise control
- Dualdrive PAS
Exterior Features
- Athermic windscreen
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Heated rear windows with wash wipe
Interior Features
- 60/40 split fold rear seat back
- Auxilliary 12V power socket
- Cloth upholstery
- Front headrests
- Glovebox with lid
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat attachment
- Leather gear knob
- Leather steering wheel with audio controls
- Reach adjustable steering wheel
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Brake assist function
- Driver and passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- ESP/ASR/MSR + Hill holder
- Head airbag system
- Side airbags
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Engine immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
Trim
- Body colour dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.8 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 127 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 111 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1658 mm |
| Length | 4242 mm |
| Wheelbase | 2612 mm |
| Width | 1784 mm |
| Width (including mirrors) | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1245 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
