Skip advert
Advertisement
- 1.4 Pop Star 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Pop Star 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Mirror 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 Lounge 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Lounge 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr
- 1.4 Urban 5dr
- 1.4 S Design 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr [Start Stop]
- 1.4 Pop 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Cross 5dr
- 1.4 Cross 5dr
- 1.4 Pop 5dr [Pop Pack]
- 1.4 City Cross 5dr
- 1.4 Connect 5dr
- 1.4 Hey Google 5dr
- 1.4 Sport 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | S Design |
| Price | £18,380 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 13.9 |
| Top Speed | 101 mph |
| Length | 4276 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1679 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
Driver Convenience
- 7" HD Touchscreen Radio, Bluetooth, USB, Aux-in and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- Dualdrive power steering
- Rear parking sensor
Exterior Features
- Athermic windscreen
- Dark myron door handles
- Dark Myron mirror caps
- Dark tinted rear windows
- Dusk and rain sensors
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Fog lights
- Heated rear window
- High ride
- Matt bronze body colour surround
- Myron front grille
- Rear electric windows
- Trekking body kit
- Trekking side mouldings
Interior Features
- 3 rear head restraints
- 60/40 split fold rear seat back
- Auxilliary 12V power socket
- Cloth upholstery
- Dual zone automatic climate control
- Front headrests
- Glovebox with lid
- Height adjustable driver and passenger seat with lumbar support
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat attachment
- Leather gear knob
- Reach adjustable steering wheel
- Techno leather steering wheel with audio controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- ESC (Electronic Stability Control) including ASR/MSR, Hill holder, ABS+EBD, ERM, DST and BAS
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Engine immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
Trim
- Grey dashboard trim
Wheels
- 17" Myron black alloy wheels
- Fix and go puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 32.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 34.4 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.9 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 127 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 101 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1679 mm |
| Length | 4276 mm |
| Wheelbase | 2612 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026
