Skip advert
Advertisement
- 1.4 Pop Star 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Pop Star 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Mirror 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 Lounge 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Lounge 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr
- 1.4 Urban 5dr
- 1.4 S Design 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr [Start Stop]
- 1.4 Pop 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Cross 5dr
- 1.4 Cross 5dr
- 1.4 Pop 5dr [Pop Pack]
- 1.4 City Cross 5dr
- 1.4 Connect 5dr
- 1.4 Hey Google 5dr
- 1.4 Sport 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Mirror |
| Price | £18,840 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 13.4 |
| Top Speed | 109 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| Length | 4242 mm |
| Width | 1784 mm |
| Height | 1658 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Minimum Kerbweight | 1300 kg |
Driver Convenience
- 3.5" colour TFT screen
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- Dualdrive power steering
- Trip computer
- Uconnect live service
Entertainment
- USB ports in central console
Exterior Features
- Athermic windscreen
- Black grained licence plate holder
- Black grained side mouldings
- Body colour bumpers
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Heated rear window
- Rear electric windows
Interior Features
- 60/40 split fold rear seat back
- Auxilliary 12V power socket
- Front headrests
- Glovebox with lid
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Leather gear knob
- Reach adjustable steering wheel
- Rear head restraints
- Steering wheel with 4 segment touch points
- Techno leather steering wheel with audio controls
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- City brake control with autonomous emergency braking
- ESC (Electronic Stability Control) including ASR/MSR, Hill holder, ABS+EBD, ERM, DST and BAS
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Engine immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
Trim
- Body colour dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 170 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 166 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 38.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 39.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 35.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 37.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 42.8 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 43.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 29.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 30.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 39.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 39.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.4 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 127 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 109 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1658 mm |
| Length | 4242 mm |
| Wheelbase | 2612 mm |
| Width | 1784 mm |
| Width (including mirrors) | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1300 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
