Skip advert
Advertisement
- 1.4 Pop Star 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Pop Star 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Mirror 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 Lounge 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Lounge 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr
- 1.4 Urban 5dr
- 1.4 S Design 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr [Start Stop]
- 1.4 Pop 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Cross 5dr
- 1.4 Cross 5dr
- 1.4 Pop 5dr [Pop Pack]
- 1.4 City Cross 5dr
- 1.4 Connect 5dr
- 1.4 Hey Google 5dr
- 1.4 Sport 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Pop Star |
| Price | £17,145 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Acceleration | 10.2 |
| Top Speed | 117 mph |
| Length | 4242 mm |
| Width | 1784 mm |
| Height | 1658 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Minimum Kerbweight | 1290 kg |
Driver Convenience
- Cruise control
- Dualdrive PAS
Exterior Features
- Athermic windscreen
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Heated rear windows with wash wipe
Interior Features
- 60/40 split fold rear seat back
- Auxilliary 12V power socket
- Cloth upholstery
- Front headrests
- Glovebox with lid
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat attachment
- Leather gear knob
- Leather steering wheel with audio controls
- Reach adjustable steering wheel
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Brake assist function
- Driver and passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- ESP/ASR/MSR + Hill holder
- Head airbag system
- Side airbags
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Engine immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
Trim
- Body colour dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.2 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 215 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 117 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1658 mm |
| Length | 4242 mm |
| Wheelbase | 2612 mm |
| Width | 1784 mm |
| Width (including mirrors) | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1290 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026
