Skip advert
Advertisement
- 1.4 Pop Star 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Pop Star 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Mirror 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 Lounge 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Lounge 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr
- 1.4 Urban 5dr
- 1.4 S Design 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr [Start Stop]
- 1.4 Pop 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Cross 5dr
- 1.4 Cross 5dr
- 1.4 Pop 5dr [Pop Pack]
- 1.4 City Cross 5dr
- 1.4 Connect 5dr
- 1.4 Hey Google 5dr
- 1.4 Sport 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Sport |
| Price | £21,950 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 13.6 |
| Top Speed | 101 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 168 |
| Length | 4276 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1679 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
Driver Convenience
- 7" HD Touchscreen Radio with 3D Navigation, Bluetooth, USB, Aux-in and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- Dualdrive power steering
- Parkview rear parking camera
- Rear parking sensor
- Start/Stop function
- Trip computer
Entertainment
- USB plug in 12V socket
Exterior Features
- Bi-colour side mouldings
- Body painted licence plate holder
- Dark tinted rear windows
- Dusk and rain sensors
- Electric adjustable door mirrors
- Electric folding door mirrors with puddle lamps
- Electric front windows
- Electrochromatic dipping rear view mirror
- Front and rear skid plates
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- Heated rear window
- Heated rear window+rear wash/wipe
- Partial cellophane wrap
- Privacy glass
- Rear electric windows
- Skid plate update
- Sport badge on front fender
Interior Features
- 3 rear head restraints
- Ambient interior LED light
- Automatic dual zone climate control
- Front armrest
- Front headrests
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat attachment
- Reach adjustable steering wheel
- Techno leather steering wheel with audio controls
- Warranty booklet
Packs
- Airbag pack - 500L
- Comfort pack with Cargo box - 500L
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- Autonomous city brake
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual tyre pressure (compliance)
- ESC (Electronic Stability Control) including ASR/MSR, Hill holder, ABS+EBD, ERM, DST and BAS
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Central locking
- Safe lock
Trim
- "CIAO" Fiat sticker on dashboard
- Matt grey dashboard with red logo
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 168 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 179 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 168 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 35.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 38.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 31.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 35.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 41.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 44.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 30.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 41.5 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.6 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 127 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 101 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1679 mm |
| Length | 4276 mm |
| Wheelbase | 2612 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
