Skip advert
Advertisement
- 1.4 Pop Star 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Pop Star 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Mirror 5dr
- 1.4 Mirror 5dr
- 1.4 Lounge 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Lounge 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr
- 1.4 Urban 5dr
- 1.4 S Design 5dr
- 1.4 120th Anniversary 5dr [Start Stop]
- 1.4 Pop 5dr
- 1.4 T-Jet 120 Cross 5dr
- 1.4 Cross 5dr
- 1.4 Pop 5dr [Pop Pack]
- 1.4 City Cross 5dr
- 1.4 Connect 5dr
- 1.4 Hey Google 5dr
- 1.4 Sport 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1368 |
| Trim | Pop [Pop Pack] |
| Price | £19,250 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 13.6 |
| Top Speed | 101 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| Length | 4276 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1679 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
Driver Convenience
- 5" Touchscreen radio with bluetooth, USB and DAB
- Cruise control
- Dualdrive power steering
- Start/Stop function
- Trip computer
Exterior Features
- Body coloured door mirrors
- Electric front windows
- Front and rear skid plates
- Heated rear window
- Heated rear window+rear wash/wipe
- Partial cellophane wrap
- Skid plate update
Interior Features
- Black foamed steering wheel with audio controls
- Cloth upholstery
- Front headrests
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat attachment
- Manual air conditioning
- Reach adjustable steering wheel
- Rear head restraints
- Warranty booklet
Packs
- Airbag pack - 500L
Passive Safety
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual tyre pressure (compliance)
- ESC (Electronic Stability Control) including ASR/MSR, Hill holder, ABS+EBD, ERM, DST and BAS
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Central locking
- Safe lock
Trim
- "CIAO" Fiat sticker on dashboard
- Techno blue matt dashboard
Wheels
- 16" alloy wheels with black finish
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 167 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 166 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1368 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 35.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 38.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 35.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 36.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 44.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 30.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 31 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 41.5 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.6 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 127 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 101 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1679 mm |
| Length | 4276 mm |
| Wheelbase | 2612 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1480 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 455 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
