Skip advert
Advertisement
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R Sport Line 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R GT 5dr
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R Limited Edition 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 988 |
| Trim | SE |
| Price | £20,150 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Acceleration | 10.6 |
| Length | 4518 mm |
| Width | 1799 mm |
| Height | 1434 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 550 l |
| Minimum Kerbweight | 1284 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Blue dashboard illumination
- Bluetooth hands free telephone connection
- Colour driver's information system display
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Speed limiter
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 8 Speakers
- Auxiliary socket for external MP3 player
- Digital Audio Broadcast (DAB) Tuner
- Steering wheel mounted audio controls
- USB port
Exterior Features
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic headlights with dusk sensor
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front/rear windows/one touch operation
- High beam assist
- LED daytime running lights
- Power foldback door mirrors
- Rear wiper
- Remote control door mirrors
- Remote window closing
Interior Features
- Boot light
- Cargo hooks
- Centre console storage and sliding armrest
- Climate control air conditioning
- Cloth upholstery
- Driver's seat height adjustment
- Front accessory power socket
- Front map lights
- Front/rear courtesy lights
- Isofix system on outer rear seats
- Passenger seat back pocket
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
Passive Safety
- 5 three point seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Anti-whiplash front headrests
- Collision mitigation braking system
- Deflation detection system
- Dual front SRS airbags
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Tyre pressure warning
Security
- ECU immobiliser
- Remote central locking with 2 remote folding keys
- Security alarm
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 64 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 988 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 73 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 78.7 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 10 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 88 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.6 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 180 |
| Engine Torque - RPM | 1700 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1434 mm |
| Length | 4518 mm |
| Wheelbase | 2697 mm |
| Width | 1799 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1775 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1267 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 550 l |
| Max. Loading Weight | 491 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1284 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026


