Skip advert
Advertisement
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R Sport Line 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R GT 5dr
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R Limited Edition 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Type R Sport Line |
| Price | £35,655 |
| Engine Power - BHP | 320 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 168 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 34 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| Length | 4557 mm |
| Width | 1877 mm |
| Height | 1434 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Agile handling assist
- BLIS (Blind Spot Information System) with dual power heated blind spot mirrors
- Bluetooth hands free telephone connection
- Electric power steering wheel with variable gear ratio steering
- Emergency call service
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Honda CONNECT with GARMN Navigation + 7" touchscreen, AM/FM, internet radio, aha app integration and internet browsing
- Idle stop
- Intelligent speed limiter
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Multi-information display
- Rear parking camera
- Road departure mitigation
- Smartphone wireless charging plate
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 'Shark fin' mobile antenna
- 11 speakers
- 2x USB and HDMI
- 465w Power audio system
- Aux-in socket
- Digital Audio Broadcast (DAB) Tuner
- Premium audio system
- Steering wheel mounted audio controls
- Subwoofer
Exterior Features
- 3rd brake light
- Aspherical driver door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic rain sensing wipers
- Black grille
- Black window garnish
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front/rear windows/one touch operation
- Electrically folding door mirrors
- Front/rear, side sill and grey line accent sport styling
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED front fog lights
- LED Headlights
- LED rear lights
- Privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Triple exhaust tailpipe
- Type R emblem
- Type R Sport line spoiler
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- 4 Cargo net hook
- 60/40 split folding rear seat
- Alcantara leather steering wheel
- Alloy leather gear shift knob
- Alloy pedals
- Ambient light in roof
- Cargo hooks
- Cloth upholstery
- Driver and front passenger seat armrests
- Driver's seat height adjustment
- Dual climate control air conditioning system
- Front accessory power socket
- Front head restraints
- Front map lights
- Front passenger seat
- Front/rear courtesy lights
- Glovebox light
- Isofix points
- Rear accessory power socket
- Red meter illumination
- Shift indicator lighting (SIL)
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Trunk light
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Airbags - driver and front passenger
- Child locks on rear doors
- Collision mitigation braking system
- Deflation detection system
- Driver SRS airbag (single stage inflation)
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear seat belts with emergency locking retractor (ELR)
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
Security
- Immobiliser
- Mirrors and windows key fob
- Remote central locking with 2 jack knife keys
- Security alarm
- Selectable door unlock
- Smart entry + Smart start
- Superlocking
- Ultrasonic security sensor
Wheels
- 19" Dark grey alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.302 |
| HC | 0.018 |
| NOx | 0.023 |
| Particles | 0.0007 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 191 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 164 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 242 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 182 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 34 |
| WLTP - MPG - Extra High | 33.6 |
| WLTP - MPG - High | 39.2 |
| WLTP - MPG - Low | 26.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 35.3 |
General
| Generation Mark | 10 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 88 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 320 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 168 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1434 mm |
| Length | 4557 mm |
| Wheelbase | 2699 mm |
| Width | 1877 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1760 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1209 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Max. Loading Weight | 380 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.56 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026


