Skip advert
Advertisement
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R Sport Line 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R GT 5dr
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R Limited Edition 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1993 |
| Trim | Sport |
| Price | £37,095 |
| Battery Capacity | 1.05 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Acceleration | 7.9 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 56.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 113 |
| Length | 4551 mm |
| Width | 1802 mm |
| Height | 1408 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 415 l |
| Minimum Kerbweight | 1459 kg |
Driver Convenience
- 7" Multi information display screen
- Adaptive cruise control
- Adaptive motion for electric power steering
- Adjustable speed limiter
- Agile handling assist
- BLIS (Blind Spot Information System) with Cross Traffic Monitor
- Bluetooth hands free telephone connection
- Driving modes
- Economy mode
- Electric power steering wheel with variable gear ratio steering
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Honda CONNECT with Navigation 9" touchscreen, AM/FM/DAB, Apple Carplay and Android Auto, live traffic info
- Honda sensing
- Idle stop
- Intelligent speed limiter
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Low speed following
- Power meter
- Rear parking camera
- Road departure mitigation
- Smartphone wireless charging plate
- Tailgate
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Wireless apple carplay
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 'Shark fin' mobile antenna
- 2x USB Front socket (1 data & 1 charge)
- 8 Speakers
- Digital Audio Broadcast (DAB) Tuner
- Front tweeters
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Aspherical driver door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlight adjuster
- Auto headlights
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic rain sensing wipers
- Black window frames
- Body colour door handles
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front and rear windows
- Electrically folding door mirrors
- Headlight extension black
- High beam assist
- High level LED brake light
- LED daytime running lights
- LED front fog lights
- LED front turn type
- LED Headlights
- LED rear lights
- Low gloss black window garnish
- Material finish grille
- Pop up hood
- Privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Single hidden exhaust pipe
- Variable front intermittent wipers
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Cargo accessory power socket
- Cargo net hooks
- Driver and front passenger seat armrests
- Driver's electric lumbar adjustment
- Driver's seat height adjustment
- Dual climate control air conditioning system
- Fabric/synthetic leather upholstery
- Front accessory power socket
- Front map lights
- Front/rear courtesy lights
- Glovebox light
- Heated front seats
- Hybrid emblem
- Isofix points/i size
- Leather steering wheel
- Meter Illumination white
- Passenger seat back pocket
- Platinum chrome interior door handles
- Rear air vents
- Rear head restraints
- Rear reading lights
- Rear seat centre armrest
- Single front passenger seat
- Stainless steel sports pedals
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Trunk light
- USB Rear number 2 x charge
- White ambient roof light
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Airbags - driver and front passenger
- Airbags - Knee (AS)
- Airbags - Knee (DR)
- Anti-whiplash front headrests
- Brake hold function
- Collision mitigation braking system
- Collision mitigation throttle control
- Deflation detection system
- Driver SRS airbag (single stage inflation)
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear seat belts with emergency locking retractor (ELR)
- Front centre airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Low speed brake system
- Manual child lock in rear doors
- Passenger airbag deactivate switch
- Rear airbags
- Regenerative braking/deceleration paddle control
Security
- Immobiliser
- Mirrors and windows key fob
- Remote central locking with 2 jack knife keys
- Security alarm
- Selectable door unlock
- Smart entry + Smart start
- Superlocking
- Tilt sensors
- Ultrasonic security sensor
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.05 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| CO | 0.14 |
| HC | 0.017 |
| NOx | 0.008 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 113 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 101 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 99 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 93 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1993 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 81 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 96.7 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 56.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 62.8 |
| WLTP - MPG - Low | 64.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 68.9 |
General
| Generation Mark | 11 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 28E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 82 |
| NCAP Safety Assist % | 83 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.9 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 186 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1408 mm |
| Length | 4551 mm |
| Wheelbase | 2734 mm |
| Width | 1802 mm |
| Width (including mirrors) | 2082 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1930 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1220 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 415 l |
| Max. Loading Weight | 471 kg |
| Max. Roof Load | 65 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 600 |
| Minimum Kerbweight | 1459 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026


