Skip advert
Advertisement
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R Sport Line 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R GT 5dr
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R Limited Edition 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 988 |
| Trim | SR |
| Price | £21,995 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Acceleration | 10.8 |
| Length | 4518 mm |
| Width | 1799 mm |
| Height | 1434 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 550 l |
| Minimum Kerbweight | 1284 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Apple car play/Android Auto
- Blue dashboard illumination
- Bluetooth hands free telephone connection
- Colour driver's information system display
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Rear parking camera
- Speed limiter
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 2x USB and HDMI
- 8 Speakers
- Auxiliary socket for external MP3 player
- Connect with Garmin sat nav, touch screen, internet radio/MP3/CD, Aha app, internet
- Digital Audio Broadcast (DAB) Tuner
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic rain sensing wipers
- Automatic retractable door mirrors
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front/rear windows/one touch operation
- Front fog lights
- High beam assist
- LED daytime running lights
- Power foldback door mirrors
- Privacy glass
- Rear wiper
- Remote control door mirrors
- Remote window closing
Interior Features
- Alloy pedals
- Ambient lighting
- Boot light
- Cargo hooks
- Centre console storage and sliding armrest
- Cloth upholstery
- Driver's electric lumbar adjustment
- Driver's seat height adjustment
- Dual climate control air conditioning system
- Front accessory power socket
- Front map lights
- Front/rear courtesy lights
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gear knob
- Leather steering wheel
- Paddle shift controls
- Passenger seat back pocket
- Rear armrest with cupholder
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
Passive Safety
- 5 three point seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Anti-whiplash front headrests
- Collision mitigation braking system
- Deflation detection system
- Dual front SRS airbags
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Tyre pressure warning
Security
- ECU immobiliser
- Remote central locking with 2 remote folding keys
- Ultrasonic alarm
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 64.5 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 988 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 73 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 78.7 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 10 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 88 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.8 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 180 |
| Engine Torque - RPM | 1700 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 235/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1434 mm |
| Length | 4518 mm |
| Wheelbase | 2697 mm |
| Width | 1799 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1775 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1267 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 550 l |
| Max. Loading Weight | 491 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1284 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026


