Skip advert
Advertisement
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 S 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SE 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 SR 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.0 VTEC Turbo 126 EX 5dr CVT [Tech Pack]
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 2.0 eHEV Sport 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Sport Plus 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr
- 1.5 VTEC Turbo Prestige 5dr CVT
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr
- 1.0 VTEC Turbo 126 Sport Line EX 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R Sport Line 5dr
- 2.0 VTEC Turbo Type R GT 5dr
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 eHEV Advance 5dr CVT
- 2.0 VTEC Turbo Type R Limited Edition 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 988 |
| Trim | S |
| Price | £20,050 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Acceleration | 10.2 |
| Length | 4518 mm |
| Width | 1799 mm |
| Height | 1434 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 492 l |
| Minimum Kerbweight | 1239 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Blue dashboard illumination
- Colour driver's information system display
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Speed limiter
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle stability assist
Entertainment
- Auxiliary socket for external MP3 player
Exterior Features
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic headlights with dusk sensor
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front/rear windows/one touch operation
- High beam assist
- LED daytime running lights
- Power foldback door mirrors
- Remote window closing
Interior Features
- Boot light
- Cargo hooks
- Centre console storage and sliding armrest
- Cloth upholstery
- Driver's seat height adjustment
- Front accessory power socket
- Front map lights
- Front/rear courtesy lights
- Isofix system on outer rear seats
- Sunvisors with vanity mirrors
- Three height adjustable rear head restraints
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- 5 three point seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Anti-whiplash front headrests
- Collision mitigation braking system
- Deflation detection system
- Dual front SRS airbags
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front seatbelt pretensioners
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Tyre pressure warning
Security
- ECU immobiliser
- Remote central locking with 2 remote folding keys
- Security alarm
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 68 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 988 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 73 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 78.7 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 10 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 75 |
| NCAP Safety Assist % | 88 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.2 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 180 |
| Engine Torque - RPM | 1700 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1434 mm |
| Length | 4518 mm |
| Wheelbase | 2697 mm |
| Width | 1799 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1655 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1209 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 492 l |
| Max. Loading Weight | 416 kg |
| Minimum Kerbweight | 1239 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026


