Skip advert
Advertisement
- 230kW Premium 110kWh 5dr AWD Auto
- 160kW Premium 110kWh 5dr Auto
- 160kW Ultimate 110kWh 5dr Auto
- 226kW Ultimate 110kWh 5dr AWD Auto
- 226kW Ultimate 110kWh 5dr AWD Auto [19" Alloy]
- 226kW Calligraphy 110kWh 5dr AWD Auto
- 314kW Calligraphy 110kWh 5dr AWD Auto
- 226kW Calligraphy 110kWh 5dr AWD Auto [6 Seat]
- 314kW Calligraphy 110kWh 5dr AWD Auto [6 Seat]
- 314kW Calligraphy Black Ink 110kWh 5dr AWD Auto
- 314kW Calligraphy Black Ink 110kWh 5dr AWD At 6 St
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Premium |
| Price | £55 |
| Battery Capacity | 110.3 |
| Engine Power - BHP | 313 |
| Length | 5060 mm |
| Width | 1980 mm |
| Height | 1790 mm |
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 110.3 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 600 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 109 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 24 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 350 |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 350 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 313 |
| Engine Torque - NM | 605 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Vehicle Dimensions
| Height | 1790 mm |
| Length | 5060 mm |
| Wheelbase | 3130 mm |
| Width | 1980 mm |
Weight and Capacities
| No. of Seats | 7 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


