Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1497 |
| Trim | K50 |
| Price | £36,999 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 33.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 194 |
| Length | 4740 mm |
| Width | 1655 mm |
| Height | 1670 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 668 l |
| Minimum Kerbweight | 1580 kg |
Driver Convenience
- 12.3" entertainment system
- 12.3" full colour LCD cluster
- 360 degree around view monitor
- Apple CarPlay and Google Android auto
- Blind spot collision assist
- Bluetooth handsfree system
- Driver attention alert system
- Electric power steering
- Electronic cruise control
- Emergency call service
- Front and rear parking sensors
- Idle stop and go system
- Intelligent adaptive cruise control
- Kick sensor for power tailgate
- Lane change collision warning
- Lane departure warning system
- Lane keeping assistant (LKA)
- Rear blind spot detection
- Rear cross traffic alert
- Rear cross traffic collision assist
- Rear view camera
- Speed limiter
- USB charger and USB slot in the front
- USB charger and USB slot in the rear
Entertainment
- 6 speaker sound system
- Remote control audio switches on steering wheel
- TomTom navigation software
Exterior Features
- Automatic headlights
- Black roof rails
- Body coloured exterior door handles
- Electrically adjustable, heated and folding door mirrors
- Electrochromatic rear view mirror
- Front and rear electric windows
- Front door courtesy lamps
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED front and rear light clusters
- LED front fog lights
- LED multi focus reflector headlamps
- Privacy glass (rear door, quarter and tailgate)
- Rain sensitive windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Shark fin antenna
- Tinted windows
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split rear seats
- 8 way power adjust front passenger seat
- 8 way power adjustable drivers seat
- Adjustable front centre armrest
- Child seat anchorage for rear seats
- Contour floor mats
- Dual zone automatic climate control
- Front head restraints
- Front seat ventilation
- Front seat warmers
- Gas assisted bonnet struts
- Heated leather steering wheel
- Heated rear seats
- Height and reach adjustable steering wheel
- Illuminated glovebox
- Illuminated sun visor with sliding extension
- Leather covered hex cut steering wheel
- Leather/suede upholstery
- Luggage board
- Luggage cover
- PVC door scuffs
- Rear air vents on center console
- Rear folding centre armrest with cup holders
- Rear head restraints
- Rear passenger manual door sunblinds
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Autonomous emergency braking
- Curtain airbags for front and rear passengers
- Dual airbags for driver and front passenger
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger airbag on/off switch
- Front side airbags
- Front vehicle start alert
- Manual child lock in rear doors
- Safety distance alert (SDA)
- Safety exit warning
Security
- Alarm/immobiliser
- Automatic door locking
- Dual smart keys with start button
- Remote keyless entry
Wheels
- 20" 15 Spoke diamond cut alloy wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.245 |
| HC | 0.009 |
| Noise Level dB(A) | 67 |
| NOx | 0.002 |
| Particles | 0 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 194 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 200 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 165 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 253 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 188 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1497 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 76 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 82.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 33.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 32.1 |
| WLTP - MPG - High | 38.9 |
| WLTP - MPG - Low | 25.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 34.1 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 163 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 280 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 245/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 15 SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1670 mm |
| Height (including roof rails) | 1680 mm |
| Length | 4740 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Width | 1655 mm |
| Width (including mirrors) | 1910 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 2080 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1568 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 668 l |
| Max. Loading Weight | 500 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1580 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.86 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Mazda CX-60 (Mk1, 2022-date) buyer’s guide: Low prices make it hard to resist

Used Mazda CX-60 (Mk1, 2022-date) buyer’s guide: Low prices make it hard to resist
Used car tests
9 May 2026
New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age

New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age
Road tests
5 May 2026
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026

