Skip advert
Advertisement
- 4.0T FSI V8 5dr Auto
- 4.0T FSI V8 5dr Auto [4 seat]
- 4.0T FSI V8 S 5dr Auto
- 4.0T FSI V8 S 5dr Auto [4 seat]
- 4.0T FSI V8 Pearl Capsule 5dr Auto
- 4.0T FSI V8 Graphite Capsule 5dr Auto
- 4.0T FSI V8 Pearl Capsule 5dr Auto [4 seat]
- 4.0T FSI V8 Graphite Capsule 5dr Auto [4 seat]
- 4.0T V8 800 PHEV SE 5dr Auto
- 4.0T FSI V8 Performante 5dr Auto
- 4.0T V8 800 PHEV SE Capsule 5dr Auto
- 4.0T FSI V8 Performante 5dr Auto [4 seat]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3996 |
| Trim | Perfomante |
| Price | £211,798 |
| Engine Power - BHP | 666 |
| Acceleration | 3.3 |
| Top Speed | 190 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 20 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 320 |
| Length | 5137 mm |
| Width | 2026 mm |
| Height | 1618 mm |
| Minimum Kerbweight | 2150 kg |
Driver Convenience
- 3D map navigation
- Driving dynamics mode selector
- E-call with private call
- Electromechanical power steering
- Four wheel steering
- Infotainment system with 10" and 8.6" configurable screen
- Lamborghini cockpit - 12.3" configurable instrument panel
- Phone box amplifier
- Phone box with coupling antenna incl WLC and external antenna
- Phone box with wireless charging/connection to vehicle aerial
- Power tailgate
- Service indicator
- Trip computer
- Urus connect
- Voice control/recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Active anti-roll bar control
- Adaptive air suspension
- Lamborghini 4WD with rear torque vectoring
- Rear differential with lateral torque vectoring
Entertainment
- Bluetooth audio streaming
- DVD System
- Music USB interface
- Shiny black lamborghini bezel
- Smartphone interface with apple carplay and android auto
Exterior Features
- 3rd brake light
- Aluminium door sill guards
- Daytime running lights
- Electrochrome rear view mirror
- Exterior mirrors with memory feature, auto-dimming, power folding/adjustable and heated
- Front and rear electric windows
- Full LED adaptive lighting with AFS and cornering function
- High beam assist
- Left convex exterior mirror
- Rear side wing doors
- Rear spoiler in shiny carbon
- Rear wiper
- Tempered side and rear glasses
- Upper spoiler in shiny carbon fiber
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Alcantara headlining
- Center armrest in alcantara
- Embroidered lamborghini shield on headrest
- Front and rear head restraints
- Front climate control
- Front passenger seat
- Isofix attachment on front seat
- Multi functional adjustable steering wheel
- Multi-zone climate control in rear
- Split folding rear seat bench/backrest with centre armrest
- Stainless steel load sill protection
- Standard fresh air intake system (active carbon filter)
Packs
- Connect package and connect service with active esim - Urus
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Active safety features with crash mitigation measures
- Carbon ceramic brakes
- Collision mitigation braking system
- Driver and front passenger airbag with passenger airbag deactivation
- Electric parking brake with AVH
- ESP + traction control
- Front side airbags with curtain airbags
- Pedestrian protection measures
- Power child locks
- Pre crash front
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Central locking system "Keyless entry/go" with safelock
- Perimetral and volumetric anti theft alarm system with towing protection
Trim
- Black anodized treatment on aluminium inserts
- Lamborghini logo on dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 320 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3996 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 20 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.3 |
| Engine Power - BHP | 666 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 850 |
| Engine Torque - RPM | 2300 |
| Top Speed | 190 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 285/40 R22 |
| Tyre Size Rear | 325/35 R22 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | HELIANTHUS |
| Wheel Type | 22" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1618 mm |
| Length | 5137 mm |
| Wheelbase | 3006 mm |
| Width | 2026 mm |
| Width (including mirrors) | 2181 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 75 |
| Minimum Kerbweight | 2150 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Mazda CX-80 Homura Plus

Long-term test: Mazda CX-80 Homura Plus
Long-term tests
17 Apr 2026
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Vauxhall Grandland Griffin slashes £5,000 off family SUV’s starting price

New Vauxhall Grandland Griffin slashes £5,000 off family SUV’s starting price
The Vauxhall Grandland now starts from £31,495, while the electric version is available from £34,495
News
29 Apr 2026


