In-depth reviews
Mercedes-Benz G Class Station Wagon G450d Professional Line 5dr 9G-Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- G350d AMG Line 5dr 9G-Tronic
- G350d AMG Line Premium 5dr 9G-Tronic
- G400d AMG Line Premium 5dr 9G-Tronic
- G400d Edition 5dr 9G-Tronic
- G400d AMG Line Premium Plus 5dr 9G-Tronic
- G450d AMG Line Premium Plus 5dr 9G-Tronic
- G500 AMG Line Premium Plus 5dr 9G-Tronic
- G450d Professional Line 5dr 9G-Tronic
- G450d Stronger than the 1980s Ed 5dr 9G-Tronic
- G500 Stronger than the 1980s Ed 5dr 9G-Tronic
- G 580 432kW EQ Tech AMG Line Prem+ 116kWh 5dr Auto
- G63 Edition 1 5dr Tip Auto
- G63 5dr 9G-Tronic
- G63 5dr 9G-Tronic
- G 580 432kW EQ Tech Edition One 116kWh 4dr Auto
- G63 Carbon Edition 5dr 9G-Tronic
- G63 Carbon Edition 5dr 9G-Tronic
- G63 Magno Edition 5dr 9G-Tronic
- G63 Magno Edition 5dr 9G-Tronic
- G63 Manufaktur Edition 5dr 9G-Tronic
- G63 4x4 Squared [LHD] 5dr 9G-Tronic
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2989 |
| Trim | Professional Line |
| Price | £140,705 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 30.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 242 |
| Length | 4825 mm |
| Width | 1931 mm |
| Height | 1973 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 640 l |
| Minimum Kerbweight | 2625 kg |
Driver Convenience
- Active parking assist with PARKTRONIC
- Attention assist
- Bluetooth interface for hands free telephone
- Communications module (LTE)
- Cruise control with variable speed limiter
- DYNAMIC SELECT - 7 drive programmes (Comfort,eco,sport,individual,trail,rock,sand)
- MBUX augmented reality for navigation
- Mercedes connect me
- Mercedes-Benz emergency call
- PAS
- Passive person presence reminder
- Remote Services Premium
- Service indicator (ASSYST)
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Trip computer
- Widescreen cockpit with dual bonded 12.3" widescreen displays
Engine/Drivetrain/Suspension
- 4MATIC permanent four wheel drive
- 9G-TRONIC transmission
- Diesel particulate filter (DPF)
- Differential lock
- Low range gear reduction (Electronically selectable while driving)
- Suspension with selective passive damping system
Entertainment
- Aux-in socket
- Burmester 3D surround sound system
- DAB digital radio tuner
- MBUX multimedia system
- Sound personalisation
Exterior Features
- 3rd brake light
- Adaptive highbeam assist plus - automatic low high beam switching
- Automatic headlamp activation
- Automatically dimming rear view mirror
- Dark tinted heat insulated glass
- Door mirrors - Electrically adjustable/heated/integrated indicators, front area lighting and automatically dimming driver's mirror
- Front and rear electric windows
- LED daytime running lights
- Memory function for exterior mirrors
- Privacy glass - Dark glass from B-pillar backwards
- PROFESSIONAL Line exterior
- Professional mudflaps front and rear
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Tail lights featuring LED technology
- Towbar
- Trailer coupling with ESP trailer stabilisation
- Underguard in black
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12V socket in centre console, rear and load compartment
- 2 cup holders in front and rear
- 3 seat bench in 2nd row
- Ambient lighting with 64 colours and projection of brand logo
- AMG sports seats
- Centre armrest between front seats with integrated stowage compartment
- Cushion length adjustment with gapless cushion
- Designo dinamica microfibre roof lining in Black
- Electrically adjustable heated front seats
- Electrically adjustable steering column, with automatic adjustment for entry/exit
- Exclusive line interior
- Front head restraints
- Heated rear seats
- Ionisation of interior air including fine particle activated charcoal filter system
- Luggage compartment cover
- Memory function for front seats
- Memory function for head restraints and steering wheel
- Multifunction sports steering wheel in nappa leather
- Partition net
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- THERMOTRONIC automatic climate control system with 3 climate zones and 3 climate styles - Medium, Diffuse and Focused
Packs
- Stowage space pack - G class
- Technology package - G Class
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS with Brake Assist
- Airbags - windowbags
- Driver/Front Passenger airbags
- Electronic four wheel traction control
- Electronic stability programme with acceleration skid control
- ESP with ASR
- Front side airbags
- Hill start assist
- i-Size child seat attachment system for the outer rear seats
- PRE-SAFE system for preventive occupant protection
- Rear door child safety locks
- Rear side airbags
- Seat belts, 3-point design in black
- Seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti-theft alarm system/interior protection with tow-away protection and interior monitoring systems
- Dashcam
- Guard 360 degree vehicle protection plus
- Immobiliser
- Keyless Go starting function
Trim
- Leather dashboard
Wheels
- All terrain tyres
- Full size spare wheel
- Professional spare wheel holder
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 242 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 242 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 242 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2989 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 30.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 30.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 30.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 28 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 28 |
| WLTP - MPG - High | 37.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 37.2 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 37.2 |
| WLTP - MPG - Low | 23.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 23.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 23.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 33.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 33.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33.6 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 367 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 750 |
| Engine Torque - RPM | 1350 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/60 R18 |
| Tyre Size Rear | 265/60 R18 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1973 mm |
| Length | 4825 mm |
| Wheelbase | 2890 mm |
| Width | 1931 mm |
| Width (including mirrors) | 2187 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 100 |
| Gross Vehicle Weight | 3200 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2010 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 640 l |
| Max. Loading Weight | 575 kg |
| Max. Roof Load | 150 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2625 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Mazda CX-80 Homura Plus

Long-term test: Mazda CX-80 Homura Plus
Long-term tests
20 May 2026
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026

