Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Expression 52kW |
| Price | £15,980 |
| Battery Capacity | 24.3 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Length | 3701 mm |
| Width | 1583 mm |
| Height | 1519 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 308 l |
Driver Convenience
- Cruise control + speed limiter
- Driver attention warning
- e-Call (emergency call)
- Electric power assisted steering
- Emergency Stop Signal (ESS)
- Event data recorder
- Lane departure warning system
- Lane keep assist system
- Rear parking sensors
- Rescue code
- Traffic sign recognition with speed alert/Intelligent speed assist (ISA)
Engine/Drivetrain/Suspension
- Mode 3 charging cable
Entertainment
- Media control - DAB radio with display on instrument panel, bluetooth, 2 speakers, USB-C plug
- USB socket
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Automatic headlights
- Automatic wipers
- Black door mirrors
- Body colour door handles
- Front and rear Bumper, body coloured with black elements and grey insert
- Front electric windows
- Heated rear window
- High level third rear brake light
- LED automatic daytime running lights
- LED Y shape Dacia signature lighting
- Manually adjustable door mirrors
- Rain sensor
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wash wiper
- Tinted windows
Interior Features
- 1 piece folding rear bench seat back
- 12V socket in front
- Carpet mats
- Fabric upholstery
- Front headrests
- Grey interior door handles
- Height adjustable steering wheel
- ISOFIX attachment on outer rear seats
- Manual air conditioning
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Soft feel steering wheel
Passive Safety
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- ABS+EBA
- Alcohol imoboliser predisposal
- Automatic Emergency Braking System (AEBS)
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- Driver and passenger seatbelt not fastened warning
- ESP + Hill Start Assist
- Front seatbelt pretensioners
- Side impact protection
- Two 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure monitor
Security
- Engine immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Brick red dashboard decopart
- White airvents inserts
Wheels
- 15" steel wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 24.3 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 611 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 20-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 200 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 20-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 7 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 225 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 140 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25A |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 70 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/80 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/80 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1519 mm |
| Length | 3701 mm |
| Wheelbase | 2423 mm |
| Width | 1583 mm |
| Width (including mirrors) | 1767 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1004 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 308 l |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Vauxhall Grandland Griffin slashes £5,000 off family SUV’s starting price

New Vauxhall Grandland Griffin slashes £5,000 off family SUV’s starting price
The Vauxhall Grandland now starts from £31,495, while the electric version is available from £34,495
News
29 Apr 2026


