Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2981 |
| Trim | Not Available |
| Price | £116,695 |
| Engine Power - BHP | 394 |
| Acceleration | 4.3 |
| Top Speed | 181 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 234 |
| Length | 4542 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1301 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 163 l |
| Minimum Kerbweight | 1600 kg |
Driver Convenience
- Apple CarPlay
- Automatic start/stop system
- Driver awareness detection
- Emergency call systems eCall and bCall
- Gear indicator in rev counter
- Lane keep assist
- Navigation High
- Smartphone compartment with wireless charging up to 15 W
- Sports and WET Mode
- Stationary management with HOLD function
- Traffic sign recognition
- Voice control
- Warn and brake assist including pedestrian protection
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3.0 liters 6-cylinder boxer engine with twin-turbo
- 63 litre fuel tank
- 8 Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
- Porsche Active Suspension Management (PASM)
- Rear wheel drive
- Two gasoline particulate filter
Entertainment
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic headlight activation including welcome home lighting
- Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
- Badge on air intake grille
- Door handles painted in exterior colour
- Electric folding door mirrors with courtesy lights
- Fuel/charging cover
- Heated rear windscreen
- LED daytime running lights
- Model designation on rear trim in Light silver
- Rear boot
- Rear diffusor in louvered design
- Rear lid grille with vertical slats in high gloss black
- Trim on side skirts in black
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- Delete quilting
- Deletion of model logo embossed on headrests
- Driver and front passenger illuminated vanity mirrors
- Front and rear head restraints
- Heated front seats
- Hood lining in black fabric
- ISOFIX fastening system
- Leather door panel and central armrests
- LED footwell lights
- LED glove compartment lighting
- LED ignition light
- LED luggage compartment lighting
- LED orientation light
- LED reading lights
- Lockable glove compartment
- Particle/pollen filter with active carbon filter
- Single front passenger seat
- Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
- Two zone auto climate control
- USB-C fast charging
Packs
- Light design package - 911
Passive Safety
- 3 point automatic seatbelts
- Airbags
- Brake system with brake calipers in black
- Electric parking brake
- Passenger airbag deactivation
- Pedestrian safety
- Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
- Seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle
Security
- Alarm system with interior surveillance
- Alcohol interlock preparation
- Anti-theft wheel bolts
- Comfort access system
- Keyless drive
- Porsche vehicle tracking system (PVTS Plus)
- Preparation for Porsche Dashcam
Wheels
- TPM valve in silver
- Tyre sealing compound and electric air compressor kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 234 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 237 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 234 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 206 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 202 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 197 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 195 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 422 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 420 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 230 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 226 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2981 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 91 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | REAR MOUNTED |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 27.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 27.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 31.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 31.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 32.6 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 33.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 15.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 15.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 28.5 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.3 |
| Engine Power - BHP | 394 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 181 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 295/35 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1301 mm |
| Length | 4542 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2033 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Gross Vehicle Weight | 2015 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 163 l |
| Max. Loading Weight | 415 kg |
| Minimum Kerbweight | 1600 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


