Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3591 |
| Trim | GTS |
| Price | £150,875 |
| Battery Capacity | 1.9 |
| Engine Power - BHP | 541 |
| Acceleration | 3.1 |
| Top Speed | 194 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 241 |
| Length | 4553 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1302 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 163 l |
| Minimum Kerbweight | 1675 kg |
Driver Convenience
- Apple CarPlay
- Automatic start/stop system
- Driver awareness detection
- Emergency call systems eCall and bCall
- Gear indicator in rev counter
- Lane keep assist
- Navigation High
- Rear axle steering
- Smartphone compartment with wireless charging up to 15 W
- Stationary management with HOLD function
- Traffic sign recognition
- Voice control
- Warn and brake assist including pedestrian protection
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3.6 liters 6-cylinder boxer engine with electric turbocharger
- 63 litre fuel tank
- 8 Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
- Lightweight on-board battery LiFe PO4
- Lithium-ion battery
- Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
- Rear wheel drive
- Steering code with engine cooling system
- Two gasoline particulate filter
Entertainment
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic headlight activation including welcome home lighting
- Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
- Door handles painted in exterior colour
- Electric folding door mirrors with courtesy lights
- Fuel/charging cover
- Heated rear windscreen
- LED daytime running lights
- Model designation on rear trim in satin black
- PORSCHE logo painted in satin black
- Rear boot
- Rear lid grille with vertical slats in satin black
- Trim on side skirts in black
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- Delete quilting
- Driver and front passenger illuminated vanity mirrors
- Front and rear head restraints
- Headrests with stitched model designation
- Heated front seats
- Hood lining in black fabric
- ISOFIX fastening system
- Leather door panel and central armrests
- LED footwell lights
- LED glove compartment lighting
- LED ignition light
- LED luggage compartment lighting
- LED orientation light
- LED reading lights
- Lockable glove compartment
- Particle/pollen filter with active carbon filter
- Single front passenger seat
- Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
- Two zone auto climate control
- USB-C fast charging
Packs
- Light design package - 911
- Sport chrono package - 911 with porsche track precision app and tyre temperature display
Passive Safety
- 3 point automatic seatbelts
- Airbags
- Electric parking brake
- Passenger airbag deactivation
- Pedestrian safety
- Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
- Seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle
Security
- Alarm system with interior surveillance
- Alcohol interlock preparation
- Comfort access system
- Keyless drive
- Porsche vehicle tracking system (PVTS Plus)
- Preparation for Porsche Dashcam
Trim
- Interior trim in black brushed aluminum
Wheels
- TPM valve in black
- Tyre sealing compound and electric air compressor kit
- Wheel centre caps with full colour Porsche crest
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.9 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 241 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 241 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 217 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 210 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 208 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 205 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 404 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 395 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 248 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 246 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3591 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 97 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81 |
| Engine Layout | REAR MOUNTED |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 26.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 26.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 29.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.5 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 30.8 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 31.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 15.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 16.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 25.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 26.1 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.1 |
| Engine Power - BHP | 541 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 610 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 194 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R20 |
| Tyre Size Rear | 315/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 DOUBLE SPOKES |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1302 mm |
| Length | 4553 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2033 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Gross Vehicle Weight | 2095 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 163 l |
| Max. Loading Weight | 420 kg |
| Minimum Kerbweight | 1675 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026


