Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2981 |
| Trim | S |
| Price | £133,495 |
| Engine Power - BHP | 480 |
| Acceleration | 3.7 |
| Top Speed | 191 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 236 |
| Length | 4542 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1301 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 163 l |
| Minimum Kerbweight | 1625 kg |
Driver Convenience
- Apple CarPlay
- Driver awareness detection
- Emergency call systems eCall and bCall
- Lane keep assist
- Navigation High
- Smartphone compartment with wireless charging up to 15 W
- Sports and WET Mode
- Traffic sign recognition
- Voice control
- Warn and brake assist including pedestrian protection
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3.0 liters 6-cylinder boxer engine with twin-turbo
- 63 litre fuel tank
- 8 Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
- Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus)
- Rear wheel drive
Entertainment
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto headlights
- Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
- Badge on air intake grille
- Door handles painted in exterior colour
- Electric folding door mirrors with courtesy lights
- Fuel/charging cover
- LED daytime running lights
- Model designation on rear trim in Light silver
- Rear boot
- Rear diffusor in louvered design
- Trim on side skirts in black
Interior Features
- 2 fixed rear headrests
- 2 seat bench in 2nd row
- Delete quilting
- Deletion of model logo embossed on headrests
- Front headrests
- Heated front seats
- Hood lining in black fabric
- ISOFIX fastening system
- Leather door panel and central armrests
- Lockable glove compartment
- Particle/pollen filter with active carbon filter
- Single front passenger seat
- Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
- Two zone auto climate control
- USB-C fast charging
Packs
- Light design package - 911
Passive Safety
- 3 point automatic seatbelts
- Airbags
- Electric parking brake
- Passenger airbag deactivation
- Pedestrian safety
- Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
- Seatbelt pretensioners
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle
Security
- Alarm system with interior surveillance
- Alcohol interlock preparation
- Anti-theft wheel bolts
- Comfort access system
- Preparation for Porsche Dashcam
Wheels
- TPM valve in silver
- Tyre sealing compound and electric air compressor kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.014 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 236 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 240 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 236 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 210 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 205 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 199 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 196 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 433 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 430 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 229 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 225 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2981 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 91 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | REAR MOUNTED |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 26.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 27.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 30.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 31.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 32.2 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 32.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 14.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 14.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 28.5 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.7 |
| Engine Power - BHP | 480 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 530 |
| Top Speed | 191 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R20 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1301 mm |
| Length | 4542 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2033 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Gross Vehicle Weight | 2040 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 163 l |
| Max. Loading Weight | 415 kg |
| Minimum Kerbweight | 1625 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026


